REKLAMA

"Pani Dalloway" w znakomitej interpretacji Danuty Stenki

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 19:00
To jedna z najważniejszych powieści modernistycznych w historii literatury. W premierowej odsłonie cyklu "Książka do słuchania" zaprosiliśmy na spotkanie z losami "Pani Dalloway" w przekładzie Krystyny Tarnawskiej oraz w mistrzowskiej interpretacji Danuty Stenki. 
Danuta Stenka
Danuta StenkaFoto: Wojciech Kusiński/PR

"Pani Dalloway" to także istotna książka w twórczości Virginii Woolf. Pokazuje zmieniające się pisarskie techniki w bogatej spuściźnie brytyjskiej pisarki. W warstwie fabularnej to opowieść o jednym dniu z życia brytyjskiej przedstawicielki wyższych sfer, Klarysy Dalloway. Słynne pierwsze zdanie powieści "Pani Dalloway powiedziała, że sama kupi kwiaty..." wciąga czytelnika w środek akcji, w której pozostanie on już do ostatnich stron książki.


Danuta Stenka 1200.jpg
Danuta Stenka czyta "Panią Dalloway"

Narracja to z kolei strumień świadomości zarówno głównej bohaterki, jak i napotykanych przez nią postaci, które przejmują narrację: przyjaciela z lat młodości, Piotra Walsha, którego Klarysa kiedyś kochała, jak i młodej Włoszki Lukrecji, która w Londynie mieszka ze swoim mężem, weteranem II wojny światowej, cierpiącym na zespół stresu pourazowego. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, tworząc skompilowany portret bohaterów, a czytelnik na bieżąco może obserwować konsekwencje ich decyzji z przeszłości.

Specjalnie dla radiowej Dwójki fragmenty powieści czytała Danuta Stenka.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania 

Data emisji: 10.05-05.07.2021

Godzina emisji: 19.15

Czytaj także

Katherine Mansfield dojrzała w bezwzględności patrzenia na życie i śmierć

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 21:00
- Katherine Mansfield stara się w swoich opowiadaniach, pisząc o zwykłym codziennym życiu zwykłych ludzi, dotknąć tego, co ich definiuje - opowiadała audycji "O wszystkim z kulturą" Magdalena Heydel, tłumaczka prozy nowozelandzkiej pisarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wrażliwa, zachłanna, bezlitosna". Twarze Virginii Woolf

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 05:50
– To jedno z moich zasadniczych odkryć, jeśli chodzi o tę pisarkę: jej związek z rzeczywistością, jej dotykalność świata. Jej świadomość, że nie istniejemy jedynie w sferach duchowych, ale że życie jest tu i teraz – podkreślała na antenie Polskiego Radia tłumaczka Magda Heydel, opowiadając o wielowymiarowości dzieła literackiego Virginii Woolf.
rozwiń zwiń