Kazimierz Dejmek i inscenizacja wielkanocnego misterium

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 22:30
W "Rozmowach po zmroku" rozmawialiśmy o jednej z teatralnych realizacji wielkanocnego misterium Mikołaja z Wilkowiecka, zatytułowanego "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim".
Kazimierz Dejmek w czasie próby, rok 1962
Kazimierz Dejmek w czasie próby, rok 1962Foto: PAP/CAF/Marian Sokołowski

"Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" to głośna inscenizacja Kazimierz Dejmka ze scenografią Andrzeja Stopki w łódzkim Teatrze Nowym w 1961 r., rok później w Narodowym, grana potem w wielu innych teatrach w kraju i za granicą, dała początek pewnej tradycji teatralnej.

Spektakl powstał na podstawie dzieła o tym samym tytule, autorstwa Mikołaja z Wilkowiecka - polskiego zakonnika, poety i tłumacza. Mikołaj, urodzony w jednej z podczęstochowskich wsi Wilkowiecko, należał do zakonu paulinów i przez kilka lat pełnił posługę kaznodzieja. W 1579 roku został przeorem klasztoru na Jasnej Górze, gdzie napisał "Historyję...". Tam również nastąpiło pierwsze wystawienie misterium.

Dzieło Mikołaja z Wilkowiecka odtwarza i rozwija wątek Zmartwychwstania Chrystusa w oparciu o Ewangelię. Jednocześnie autor wprowadził elementy humorystyczne, łącząc sacrum i profanum. "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" to dzieło o ogromnych walorach teatralnych - czytanie Ewangelii przeplata się ze śpiewami polskimi i łacińskimi, a sceny pełne powagi z partiami utrzymanymi w formie żywo prowadzonego dialogu.

To wielkanocne misterium w swojej twórczości wykorzystało wielu twórców teatralnych, a jednym z nich był Kazimierz Dejmek.


Posłuchaj
26:32 Rozmowy po zmroku 12.04.2022.mp3 Prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska o realizacji "Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Kazimierza Dejmka (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Jaka była jej recepcja, jakie zajmowała miejsce w dorobku Kazimierza Dejmka i jaka była późniejsza recepcja spektaklu na scenach polskich? O tym w audycji opowiadała historyk teatru prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Tomasz Mościcki

Goście: prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska (historyk teatru)

Data emisji: 12.04.2022

Godzina emisji: 22.30

Czytaj także

Kazimierz Dejmek. Sztuką zrobił rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 05:40
– Nie jest to postać obojętna, można go po prostu bardzo kochać jako artystę, dyrektora, człowieka – mówił aktor Zdzisław Mrożewski. – Natomiast, można go także nienawidzić w jakimś sensie.
rozwiń zwiń