"Dahoman" - reportaż Witolda Zadrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 22:00
To było spotkanie z klasyką polskiego reportażu radiowego. Historia życia jednego konia, którego reporter obserwuje od narodzin poprzez jego dalsze losy. 
Bohaterem reportażu jest ogier urodzony w Janowie Podlaskim
Bohaterem reportażu jest ogier urodzony w Janowie PodlaskimFoto: Creative Travel Projects/Shutterstock

Tytułowy bohater reportażu "Dahoman" to koń. Ogier urodzony w Janowie Podlaskim brał udział w wyścigach na warszawskim Służewcu, występował w cyrku, a po latach powrócił do stadniny jako reproduktor. Autor opowiada o jego losach, posługując się wyłącznie scenami.

Reportaż archiwalny z 1970 roku. Jego autor - Witold Zadrowski - to pierwszy polski laureat Prix Italia w dziedzinie radiowego dokumentu. Chciał zostać lekarzem, ale z powodu pochodzenia nie mógł studiować. W latach stalinizmu uznano, że ma wrogi stosunek do PRL. Do Polskiego Radia trafił przypadkiem. Zaczął pracować w dziale techniki i to doświadczenie zaowocowało później w jego działalności reportażowej.

Nagrywał dużo dźwięków. Sam potrafił obrobić nagrany materiał. Swoje reportaże konstruował jak dźwiękowe filmy. Koledzy podkreślają jego niezwykłe szczęście do tematów i rozmówców. Kiedy w 1965 roku jechał do Afryki, by nagrać najważniejszy reportaż w swojej karierze, dostał na drogę 120 dolarów. Było to o wiele za mało na tak długą podróż, więc nagrał na taśmy polskie pieśni patriotyczne. To zapewniło mu przychylność tamtejszej Polonii, wyżywienie, zakwaterowanie i wszelką pomoc. Miał opinię szczęściarza, w rzeczywistości jednak swoje sukcesy zawdzięczał ciężkiej pracy i pomysłowości.

W 1966 roku otrzymał Prix Italia - radiowego Oscara - za reportaż "Śmierć słonia". Kilku lat po uzyskaniu nagrody został zwolniony z Polskiego Radia za wyemitowanie głosu Józefa Piłsudskiego w audycji Parnasik. Emigrował do Francji, gdzie rozpoczął współpracę z Radiem Kontakt. Zrealizował też wiele filmów dokumentalnych. Zmarł w 1995 roku.

[źródło: Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia]

Posłuchaj
28:18 2023_03_02 21_30_53_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Dahoman" - reportaż Witolda Zadrowskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 2.03.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

"Trzy opowieści o niebie i ziemi" - reportaż Adama Wielowieyskiego i Witolda Zadrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 09:30
W 1976 roku w Iwinach k/Bolesławca, pęka tama osadnika kopalni miedzi. Adam Wielowieyski nagrywa wstrząsający materiał. Trzy lata później poznaje Witolda Zadrowskiego, z którym jedzie do Iwin i wspólnie już, nagrywają "krajobraz po bitwie". Powstaje "Żywioł", reportaż nagrodzony I nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie na Radiowy Reportaż Literacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzielnica Szwarckopów" - reportaż Jacka Stwory

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 22:00
Zapraszamy na dźwiękowy portret pewnego bazaru na przedmieściach Krakowa. Handlowało się tam przede wszystkim gołębiami, zwanymi szwarckopami. 
rozwiń zwiń