"Dzielnica Szwarckopów" - reportaż Jacka Stwory

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 22:00
Zapraszamy na dźwiękowy portret pewnego bazaru na przedmieściach Krakowa. Handlowało się tam przede wszystkim gołębiami, zwanymi szwarckopami. 
Sprzedaż gołębi
Sprzedaż gołębiFoto: z archiwum NAC

Bohaterami reportażu "Dzielnica Szwarckopów" Jacka Stwory są handlarze gołębi - ludzie pełni namiętności, honorowi, zadziorni, posługujący się oryginalnym językiem. Nagranie pochodzi z lat 60. XX wieku.

Poza tym w audycji - archiwalne fragmenty wywiadów z autorem, jednym z najwybitniejszych twórców radiowych w historii.

Jacek Stwora urodził się 1918 roku. Uczestnik kampanii wrześniowej, w czasie wojny trafił na Zachód, przewędrował cały szlak bojowy po to, żeby potem znaleźć się w Krakowie. To tam zaczął karierę jako pisarz, a potem zaczął pracować w Polskim Radiu.

Stworzył krakowską szkołę reportażu artystycznego. Nazywany rotmistrzem, ze względu na ułańską przeszłość, miał iście ułańską fantazję. Jacek Stwora był człowiekiem, który potrafił odebrać dorożkarzowi lejce i poprowadzić dorożkę przez sam środek sukiennic. W 1972 roku zdobył najważniejszą nagrodę radiową Prix Italia, za reportaż "Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane". Autor wciela się w niej w rolę narratora oraz rozmawia z uczestnikami Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, aktorami odgrywającymi role Piotra i Judasza. Zmarł w 1994 roku.


Posłuchaj
28:47 2023_02_09 21_30_02_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Dzielnica Szwarckopów" - reportaż Jacka Stwory (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 9.02.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

"Jacek Stwora- spotkanie z legendą"- audycja dokumentalna Katarzyny Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 10:13
Z okazji 90-lecia Polskiego Radia przypominam cenionego a jednocześnie barwnego i kontrowersyjnego autora reportaży i dokumentów radiowych Jacka Stworę. Twórcy obdarzonego dużym poczuciem humoru, który uwielbiał alkohol i towarzystwo kobiet,interesował się kryminalistami a jednocześnie był poetą z niezwykłą wrażliwością
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Stwora mówił językiem radia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 07:00
Legenda Polskiego Radia za cel stawiała sobie stworzenie reportażu, "którego już nikt nie będzie w stanie przełożyć na język pisany".
rozwiń zwiń