Wizyta w Muzeum - Domu Rodziny Pileckich. "To portet rotmistrza i jego rodziny"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 22:00
- To ważne, abyśmy odkryli kim był Witold Pilecki. Jego śmierć pokazuje jak potwornym systemem był komunizm. To jak żył i kim był rotmistrz Pilecki ukazuje nam współczesnym, jak można żyć - mówiła w Dwójce Aleksandra Miszułowicz, kuratorka Muzeum - Domu Rodziny Pileckich.
Muzeum - Dom Rodziny Pileckich
Muzeum - Dom Rodziny PileckichFoto: materiały prasowe

W przeddzień 75. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego odwiedziliśmy rodzinny dom jego żony. Mieści się w nim muzeum poświęcone jednemu z największych bohaterów II wojny światowej.

Niewielkie muzeum w ogrodzie

Ostrów Mazowiecka, ul. Warszawska 4 - tutaj w rodzinnym domu żony rotmistrza Marii Pileckiej z Ostrowskich mieści się Muzeum - Dom Rodziny Pileckich. Na multimedialnej, wielowątkowej wystawie stałej możemy zobaczyć unikatowe pamiątki po Witoldzie Pileckim, lepiej poznać jego losy rodzinne, dowiedzieć się więcej o tym, kim był jeden z najodważniejszych bohaterów II wojny światowej. - To niewielkie muzeum mieści się w ogrodzie, staraliśmy się, aby zachował swój przedwojenny charakter - mówiła Aleksandra Miszułowicz.

Nowoczesny pawilon i podziemia

Opowiedziała o historii miejsca. - To zabytkowy budynek, pochodzący z końca XIX wieku, wybudowany przez ojca Marii, wówczas na obrzeżach Ostrowi Mazowieckiej. Wtedy większość domów tutaj była drewniana, ten był murowany, a więc wyjątkowy. Domek ma trzy pokoje, kiedyś dobudowano do niego drewnianą kuchnię. W jej miejscu wychodzimy do nowoczesnego pawilonu, który jest przeszklony. W podziemiach domu znajdują się magazyny muzeum i ekspozycja, portret podwójny naszych bohaterów - opisywała.

Posłuchaj
29:10 2023_05_24 21_30_06_Dwojka_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Wizyta w Muzeum - Domu Rodziny Pileckich. "To portet rotmistrza i jego rodziny" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Kim był rotmistrz Pilecki

To ważne, abyśmy odkryli kim był Witold Pilecki. Jego śmierć pokazuje jak potwornym systemem był komunizm. To jak żył i kim był rotmistrz Pilecki ukazuje nam współczesnym, jak można żyć - podkreśliła kuratorka.

Różne wątki biografii

Ekspozycja dotyka znanych wątków jego biografii: działalność w harcerstwie, udział w wojnie polsko-bolszewickiej, później - w wojnie obronnej 1939 roku i w konspiracji; przypomina o okolicznościach podjęcia misji przedostania się do KL Auschwitz, założenia w obozie ruchu oporu, wreszcie - brawurowej ucieczki

Filmowa rekonstrukcja aresztowania

Odwiedzający poznają fragmenty słynnego "Raportu" Witolda Pileckiego, dowiadują się o jego udziale w powstaniu warszawskim, dołączeniu do Armii Andersa, wreszcie - dlaczego po 1945 roku rotmistrz zdecydował się na powrót do ojczyzny. A dzięki przejmującej filmowej rekonstrukcji są świadkami aresztowania rotmistrza, jego pokazowego procesu (a właściwie - zbrodni sądowej), która zakończyła się zamordowaniem Witolda Pileckiego 25 maja 1948 roku o 21.30 w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.

Zobacz serwis specjalny:

Pilecki 1200x660 – 1.png


Ale wystawa nie koncentruje się tylko na tym aspekcie życia Witolda Pileckiego. Poznajemy go jako czułego męża, wspaniałego ojca zajmującego się dziećmi i domem oraz nowoczesnego gospodarza majątku w Sukurczach.

Aleksandra Miszułowicz oprowadza po Muzeum - Domu Rodziny Pileckich:

[Facebook Dwójki]

Zobacz także: Platforma podcastowa Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Aleksandra Miszułowicz (kuratorka Muzeum - Domu Rodziny Pileckich)

Data emisji: 24.05.2023

Godzina emisji: 21.30

mo


Czytaj także

To pod jego nazwiskiem Witold Pilecki przebywał w Auschwitz. Kim był Tomasz Serafiński?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 05:55
4 maja 1943 roku w zupełnie nieprawdopodobny sposób w jednym miejscu spotkali się ochotnik do piekła niemieckiego nazistowskiego obozu i człowiek, pod którego nazwiskiem ów ochotnik, Witold Pilecki, tam przebywał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rotmistrz Pilecki" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 22:00
W czwartek (25.05), w dniu 75. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego, wysłuchaliśmy w Dwójce reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej z 2018 roku pt. "Rotmistrz Pilecki". 
rozwiń zwiń