Polskie Radio
Section05
Witold Pilecki

Tajna Armia Polska. Konspiracyjna organizacja Pileckiego

84 lata temu powstała Tajna Armia Polska. Komendantem tej konspiracyjnej organizacji został Jan Włodarkiewicz, późniejszy dowódca "Wachlarza" - grupy dywersyjnej Armii Krajowej. Funkcję inspektora organizacyjnego pełnił Witold Pilecki, późniejszy ochotnik do Auschwitz, jeden z największych bohaterów II wojny światowej. Dzień później uroczystą przysięgę w Kościele Garnizonowym przy ul. Długiej w Warszawie odebrał od nich ks. Jan Zieja.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Witold Pilecki

Przemysław Wyszyński w roli Witolda Pileckiego. "W filmie poznajemy całość jego historii"

- Historia Witolda Pileckiego jest pełna przygód, zwrotów akcji, która wręcz prowokuje do realizacji filmowej. Film jest opowiadany trochę z perspektywy ludzi, którzy byli zaangażowani w te wydarzenia - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Przemysław Wyszyński, odtwórca głównej roli w filmie "Raport Pileckiego". 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska aktorstwo film polski Przemysław Wyszyński Witold Pilecki historia Polski kino

Przemysław Wyszyński o roli rotmistrza Pileckiego: byłem ciekaw, dlaczego zrobił to, co zrobił

Na ten film czekaliśmy kilka lat, gdyż jego produkcja najeżona była problemami. W końcu jednak "Raport Pileckiego" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza wchodzi na ekrany 1 września. To symboliczna data, tak, jak rtm. Pilecki jest postacią-symbolem. W swojej audycji Ryszard Jaźwiński będzie rozmawiał z odtwórcą roli tytułowej Przemysławem Wyszyńskim oraz innymi twórcami filmu.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM premiera Witold Pilecki Przemysław Wyszyński

NASZA ROZMOWA Film "Raport Pileckiego" w kinach. Przemysław Wyszyński: chciałem w Pileckim pokazać człowieka

- Witold Pilecki to człowiek, który miał własny system wartości. Jasno określony. Ten system pomagał mu podejmować najtrudniejsze decyzje. Tym bardziej ważnym było dla mnie znajdować w jego codzienność momenty, w których on się wahał, poszukiwałem w nim ludzkich cech - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Przemysław Wyszyński, odtwórca głównej roli w filmie "Raport Pileckiego" 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Witold Pilecki

Film "Raport Pileckiego" pokazany premierowo

Film "Raport Pileckiego", fabuła inspirowana wydarzeniami z życia Witolda Pileckiego - jednego z najważniejszych polskich bohaterów, po raz pierwszy został pokazany w jednym z warszawskich kin. Film o współzałożycielu Tajnej Armii Polskiej, żołnierzu Armii Krajowej, więźniu i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, będzie można oglądać w kinach od 1 września.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Witold Pilecki II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej