Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej: Homo legens czyli czytanie czyni wolnym

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 10:00
"Homo ludens tańczy, śpiewa, przybiera pozy, stroi się, ucztuje i odprawia wyszukane ceremonie. Nie lekceważę doniosłości tych zabaw. Są to jednak działania kolektywne, nad którymi unosi się mniej lub więcej wyczuwalny zapaszek zbiorowej musztry. Homo ludens z książką jest wolny. Wolno mu zachichotać w miejscu do tego nieprzewidzianym albo nagle zatrzymać się przy słowach, które zapamięta na całe życie. Wolno mu wreszcie – czego żadna inna zabawa ofiarować mu nie może – posłuchać, o czym rozprawia Montaigne, albo dać chwilowego nurka w mezozoik" – we wstępie do jednego z tomów "Lektur nadobowiązkowych" napisała Wisława Szymborska.
Wisława Szymborska w Polskim Radiu
Wisława Szymborska w Polskim RadiuFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Przez cały rok w Dwójce, z okazji ustanowionego przez Senat Rzeczpospolitej w stulecie urodzin poetki "Roku Wisławy Szymborskiej", rozmawialiśmy o różnych aspektach jej twórczości i przybliżaliśmy jej biografię. Na zakończenie mówiliśmy o Wisławie Szymborskiej – niezwykłej czytelniczce i autorce blisko 550 cykli felietonów, które znamy pod tytułem "Lektury nadobowiązkowe".

Gościem poniedziałkowego wydania audycji była prof. Teresa Walas – literaturoznawczyni, przyjaciółka Wisławy Szymborskiej. Fragmenty felietonów usłyszeliśmy w interpretacji Joanny Szczepkowskiej.


Posłuchaj
22:27 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku_2023_12_18-21-31-53.mp3 Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej: Homo legens czyli czytanie czyni wolnym (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Teresa Walas (literaturoznawczyni, przyjaciółka Wisławy Szymborskiej)

Data emisji: 18.12.2023

Godzina emisji: 21.30

mgc/aw

Czytaj także

Szymborska o Szymborskiej, czyli radiowy autoportret poetki

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 22:00
30 czerwca w "Strefie literatury" - dwa dni przed setną rocznicą urodzin poetki, w Roku Wisławy Szymborskiej - przedstawiliśmy Państwu radiowy autoportret autorki  "Wołania do Yeti". W niedzielę 2 lipca, na antenie Dwójki przez cały dzień słuchaliśmy wierszy poetki w znakomitych aktorskich interpretacjach.
rozwiń zwiń