Polskie Radio
Section05
Dorota Gacek

Wojciech Bonowicz: w życiu dużo zależy od tego, jak nastroimy się na jego przeżywanie

- Jesteśmy instrumentami, które można nastroić albo w tonacji minorowej i wtedy gramy negatywne, ciemne i ciężkie melodie, albo możemy nastroić się tak, że jednak będziemy próbowali coś z siebie temu światu dać i zachwycić się nim także - mówił w Dwójce poeta Wojciech Bonowicz, autor książki "Dziennik pocieszenia".
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Bonowicz Dorota Gacek Dwójka KULTURA poezja felieton Tygodnik Powszechny KSIĄŻKA literatura

Ukraińscy pisarze i poeci znaleźli schronienie w Polsce

- Pamiętam dramatyczny apel napisany przez prezesa lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w pierwszych dniach wojny, że u naszego kolegi, reportera piszącego między innymi o Ukrainie, w malutkim mieszkanku o powierzchni 40 m2 zjawiło się kilkadziesiąt osób szukających pomocy - mówiła w Dwójce Anna Nasiłowska, poetka, badaczka literatury, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Dwójka literatura pisarze i poeci Dorota Gacek

Jerzy Illg: Rok Miłosza będzie pełny wspaniałych wydarzeń

- Festiwal Miłosza zacznie się 30 czerwca i potrwa prawie tydzień. Wznawiamy dwa tomy ważnych esejów ze znakomitymi rekomendacjami. Wstęp do "Ziemi Ulro" napisała Olga Tokarczuk, a do "Zniewolonego umysłu" Timothy Snyder. Będzie też interesująca książka "Czesław Miłosz: A California Life" Cynthii Haven, badaczki z zachodniego wybrzeża USA, która popularyzuje wiedzę o Miłoszu od lat - mówił w Dwójce Jerzy Illg, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak" o planach obchodów Roku Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Dorota Gacek Rok Miłosza Dwójka KULTURA Jerzy Illg

"Kręgi bliskości" - Kazimierz Wierzyński i poezja

"Ale wiodło mnie jedno i z tym tu powrócę / jeśli kto kiedy moje odmierzy obszary:/ Nawet wątpiąc o sobie, wiedziałem o sztuce/ Że nad wszystko, nad zgubę, dotrzymam jej wiary" - pisał w wierszu "Zaklęty" z tomu "Sen mara" Kazimierz Wierzyński. Z okazji ustanowionego przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Roku Kazimierza Wierzyńskiego przygotowaliśmy w "Dwójce" cykl audycji "Kręgi bliskości".
Zobacz więcej na temat:  literatura poezja pisarze i poeci Kazimierz Wierzyński Rok Kazimierza Wierzyńskiego Dorota Gacek Dwójka KULTURA

Kraje duszy Hugona von Hofmannsthala

"Człowiek odkrywa w świecie tylko to, co już ma w sobie; aby jednak odkryć, co ma w sobie, potrzebuje świata, a do tego jest niezbędne działanie i cierpienie" - pisał Hugo von Hofmannsthal. W 150. rocznicę urodzin pisarza jego biografię i twórczość przybliżyli w "Strefie literatury" Marek Zagańczyk, eseista, wydawca oraz Piotr Kłoczowski - historyk literatury, edytor. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek literatura Marek Zagańczyk Piotr Kłoczowski Hugo von Hofmannsthal Dwójka

Alfabet Gombrowicza - "a" jak "autor"

- W Gombrowiczu nie było dystansu między człowiekiem a jego literaturą. W życiu, w rozmowie on zachowywał się tak jak w książkach, prowadził grę z rozmówcą i czytelnikiem na wielu płaszczyznach. Podpuszczał go, a potem się wycofywał, czyli jak sam twierdził: "przyprawiał gębę". Ta jedność stylu i człowieka jest zjawiskiem dość niezwykłym - mówił Michał Głowiński w pierwszej audycji z cyklu "Alfabet Gombrowicza".
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dorota Gacek Dwójka literatura emigracja Michał Głowiński KULTURA

Tomasz Różycki o nagrodzie Grand Continent: moja książka ukaże się w różnych językach europejskich

- Nagroda Grand Continent jest przeznaczona na sfinansowanie tłumaczeń, to pomysł bardzo dobry. Organizatorzy nagrody chcą wyróżnić "dużą narrację europejską". W Ameryce funkcjonuje "wielka amerykańska powieść", wydaje mi się, że jest to właśnie takie nawiązanie. Chodzi o nagrodę dla powieści europejskiej, która jest w pewnym sensie reprezentatywna dla danego czasu w Europie. Idea polega na tym, aby wyróżniona książka ukazała się w tłumaczeniach na różne języki europejskie - mówił w Dwójce Tomasz Różycki.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Tomasz Różycki PRL Dwójka Dorota Gacek

Rok Kazimierza Wierzyńskiego - Kręgi bliskości. "Ojczyzny się nie odwiedza, do ojczyzny się wraca"

- Mieszkając lata całe na Long Island wybierał się czasami na wycieczkę do Montauk Point, na kraniec tej wyspy, najbliższy Polski. To była tęsknota, którą niósł ze sobą jak ten kufer na plecach przez całe życie - mówiła w Dwójce prof. Beata Dorosz z Instytutu Badań Literackich PAN, edytorka m.in. listów Kazimierza Wierzyńskiego do Jana Lechonia i Mieczysława Grydzewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Wierzyński Dorota Gacek Dwójka literatura Rok Kazimierza Wierzyńskiego

"I ja mam pióro w garści" - Gombrowicz pisze dziennik, choć się tego boi

- Dla Gombrowicza formuła intymności czy formuła tego, co jest osobiste i publiczne, prywatne i zarazem powszechne, nawet uniwersalne, to są wszystko tematy, które go napędzały i które on cały czas rozważał - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury. Podczas audycji "Strefa literatury" rozmawialiśmy o "Dzienniku" Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dorota Gacek dziennik Dwójka literatura wspomnienie

Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej: Homo legens czyli czytanie czyni wolnym

"Homo ludens tańczy, śpiewa, przybiera pozy, stroi się, ucztuje i odprawia wyszukane ceremonie. Nie lekceważę doniosłości tych zabaw. Są to jednak działania kolektywne, nad którymi unosi się mniej lub więcej wyczuwalny zapaszek zbiorowej musztry. Homo ludens z książką jest wolny. Wolno mu zachichotać w miejscu do tego nieprzewidzianym albo nagle zatrzymać się przy słowach, które zapamięta na całe życie. Wolno mu wreszcie – czego żadna inna zabawa ofiarować mu nie może – posłuchać, o czym rozprawia Montaigne, albo dać chwilowego nurka w mezozoik" – we wstępie do jednego z tomów "Lektur nadobowiązkowych" napisała Wisława Szymborska.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska poezja pisarze i poeci Rok Wisławy Szymborskiej Dwójka Dorota Gacek

Węgierski pisarz Sándor Márai - Odyseusz XX wieku

- Bardzo celnie Tibor Meszaros uchwycił, do kogo należałoby przyrównać życie i samą osobę Sándora Máraiego, bo Odyseusza, Ulissesa łączy z nim bardzo, bardzo wiele. Przede wszystkim tułaczka - mówiła w Dwójce Irena Makarewicz, tłumaczka książki "Odyseja XX wieku. Sándor Márai - Życie i dzieło" Tibora Meszarosa.
Zobacz więcej na temat:  Sandor Marai tłumacz Dorota Gacek biografia literatura Dwójka Węgry emigracja

Jerzy Stempowski. Samotny wędrowiec na ścieżkach XX wieku

Pisał o sobie: "chodziłem zawsze z dala od wielkich dróg, ścieżkami mało wydeptanymi". Jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, tłumacz, krytyk literacki, współpracownik paryskiej "Kultury" urodził się 10 grudnia 1893 roku w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  literatura Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec Dorota Gacek Małgorzata Szymankiewicz KSIĄŻKA eseistyka podróże Paweł Hostowiec właśc. Jerzy Stempowski

Czułe momenty istnienia. Paweł Huelle o dzieciństwie, radiu, muzyce i sztuce pisania

"Pojechaliśmy z moim ojcem nad San. Czekaliśmy na prom. I tam były konie, zapach potu końskiego, była machorka, którą palili miejscowi, i ta rzeka, a po drugiej stronie były łąki. To był dla mnie czuły moment, dlatego, że był momentem zachwytu istnieniem. A bez tego nie ma dobrej literatury" - tak w jednej z Dwójkowych audycji opowiadał Paweł Huelle. Poeta, prozaik, autor słuchowisk i dramatów zmarł kilka dni temu w Gdańsku. Miał 66 lat.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle Dorota Gacek literatura książki opowiadanie Dwójka

Wisława Szymborska na wesoło. "Każda okazja jest dobra, by napisać coś zabawnego"

- Nikt się nie obrażał. Wymyślaliśmy różne rzeczy, które także w sensie literackim miały pewną wartość. To były fantastyczne, zabawne, absurdalne, groteskowe koncepty. Do zabaw literackich Wisławy Szymborskiej nikt nie zmuszał. Ona po prostu uwielbiała bawić się słowem, tak jak muzyk uwielbia dźwięki, a malarz kształty i kolory. Każda okazja jest dobra, by napisać coś zabawnego - mówił w Dwójce Bronisław Maj.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska zabawa literatura Bronisław Maj Dwójka Dorota Gacek Joanna Szczęsna