Ja wam pokażę, czyli o debiutach teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 14:03
Tematem debiutanckiej audycji w letniej ramówce Dwójki - realizowanych na żywo "Rozmów po zmroku" - będzie młody polski teatr.
Andrzej Nardelli  w Teatrze Telewizji (Fiodor Dostojewski Bracia Karamazow, reżyseria Jerzy Krasowski), marzec 1969 r.
Andrzej Nardelli w Teatrze Telewizji (Fiodor Dostojewski "Bracia Karamazow", reżyseria Jerzy Krasowski), marzec 1969 r. Foto: Zygmunt Januszewski/TVP/PAP

W poniedziałkowy wieczór spotkamy się z laureatami Nagrody im. Andrzeja Nardellego, przyznawanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP za najlepszy debiut aktorski na scenach polskich teatrów dramatycznych: Gabrielą Oberbek (w sezonie 2010/2011) i Marcinem Hycnarem (w sezonie 2005/2006). Naszymi gośćmi będą również Krystyna Piaseczna z ramienia ZASP oraz Jarosław Gajewski, pedagog, opiekun z warszawskiej Akademii Teatralnej.            
Nagroda im. Andrzeja Nardellego przyznawana jest od 1999 roku. Do tej pory uhonorowano nią 12 aktorów. Rozmowa dotyczyć będzie zarówno kryteriów, które decydują o przyznaniu wyróżnienia, jak też dalszych losów laureatów. (Marcin Hycnar ma na swoim koncie niedawny debiut reżyserski).
Warto przypomnieć, kim był patron tej nagrody: młodym, obiecującym aktorem i piosenkarzem, który zginął tragicznie w wieku 25 lat. Dał się poznać i zapamiętać publiczności teatralnej w roli tytułowego "Kordiana", którą zagrał w 1970 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie, w spektaklu Adama Hanuszkiewicza. Wystąpił też w "Hamlecie, "Nie-Boskiej", Ślubach panieńskich". Pojawiał się w Piwnicy Wandy Warskiej, gdzie śpiewał między innymi piosenki do tekstów Cypriana Kamila Norwida oraz innych poetów. Niektóre z nich przypomnimy w programie.
Zapraszają Państwa Iwona Malinowska i Elżbieta Łukomska.   
18 czerwca (poniedziałek), godz. 22.30

Czytaj także

Zawsze aktualny Hamlet

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 15:47
- Jeśli Hamleta nie stylizować, wchłania w siebie jak gąbka całą współczesność – pisał Jan Kott w eseju "Szekspir współczesny".
rozwiń zwiń