X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Erotyczny instruktaż czy lekcja cnoty? To wcale się nie wyklucza

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 10:48
Są książki pociągające opisami zakazanego owocu. Można jednak równocześnie założyć, że mają w sobie ukryty przekaz moralizatorski. Wszystko tak naprawdę zależy od wyobraźni czytelnika…
Audio
Uma Thurman i John Malkovich. Kadr z filmu Niebezpieczne związki, reż. Stephen Frears
Uma Thurman i John Malkovich. Kadr z filmu "Niebezpieczne związki", reż. Stephen Frears Foto: mat. prasowe

Erotyczne przygody bohaterów "Dekameronu", zmysłowe gry "Niebezpiecznych związków" – literatura potrafi uwodzić, ale – o czym się zazwyczaj już nie pamięta – erotyzm pełnił częstokroć szlachetne funkcje moralizatorskie. – Dawniej był inny nieco sposób rozumienia moralizatorstwa: człowiek jako byt racjonalny popada w zło z powodu niewiedzy, ignorancji. Literatura miała pokazać, na czym owo zło polega, zobrazować jego ohydę. Jeśli się zaś już zrozumiało, czym jest zło, nie sposób było, wierzono, na tej drodze trwać – mówił w Dwójkowych "Rozmowach po zmroku" prof. Piotr Salwa, italianista specjalizujący się w twórczości Boccaccia.
Co jednak, jeśli czytelnik nie rozpozna tego mechanizmu pedagogicznego i zostanie na poziomie, który przykuwa, uwodzi, pobudza wyobraźnię? Niektórzy przecież, co przypomniano w audycji, mogliby uznać "Dekameron" czy "Niebezpieczne związki” za swoisty instruktaż. Zresztą, już w czasach Boccaccia te zarzuty mu stawiano…  
– Choderlosa de Laclos interesuje to, co możemy nazwać moralnością, co jest moralne, a co nie. Po pewnych znakach możemy sądzić, że chciał przestrzec, że jego książka miała wymiar pedagogiczny – mówił Marek Bieńczyk.  – Ale to, co napisał, to arcydzieło, a takie charakteryzuje się i tym, że nigdy nie będziemy pewności, jakie były intencje autora – przypominał znakomity eseista. Potwierdził to również prof. Salwa, zaznaczając, że tak naprawdę wszystko zależy od czytelnika i jego wyobraźni: to odbiorca musi znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka była intencja tych teksów.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o literaturze erotycznej, której tematem jest sztuka uwodzenia prowadząca do deprawacji; o literaturze, która do tego stopnia uwodzi czytelnika, że ten poddaje się jej zdradliwemu czarowi; o literaturze pokazującej proces deprawacji i "schodzenia z drogi cnoty", która miała na celu, różnie jak widać interpretowany, wydźwięk moralizatorski
Audycję prowadziła Ewa Stocka-Kalinowska.

Zobacz więcej na temat: Marek Bieńczyk owoce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pod podszewką mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2010 11:54
Grażyna Plebanek, autorka m.in. "Pudełka ze szpilkami" czy "Dziewczyny z Portofino", skoncentrowana była do tej pory na wnikliwym portretowaniu kobiet. W swojej najnowszej powieści "Nielegalne związki" postanowiła opowiedzieć o miłość i zdradzie z punktu widzenia mężczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pola Dwurnik: jej faceci to prawdziwe zwierzaki...

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 20:20
Swoim ośmiu byłym chłopakom artystka nałożyła niezwykłe maski. Jest niedźwiedź, groźna czarna mamba, pyszny paw, kondor, świnia.
rozwiń zwiń