REKLAMA

Co łączy bogatych i biednych? Lęk…

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:22
Czego się boimy? Porażki, zagubienia, nieznanego i Innego… długo by wymieniać.
Audio
  • Co łączy bogatych i biednych? Lęk…. Rozmowa o książce "Oblicze lęku" Michela Marzano (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Co łączy bogatych i biednych? Lęk
Foto: Glow Images/East News

Goście "Rozmów po zmroku" wyjaśniają skąd się bierze nasz strach i jak sobie z nim radzić.

Utrzymywanie ludzi w lęku czyni ich uległymi, stąd związek lęku i polityki, współcześnie objawiający się szczególnie w konfliktach terrorystycznych. Czy lęk używany jest dziś jak broń? Czy lęk można zwalczać tylko lękiem? O tym pisze włoska filozof Michela Marzano w przetłumaczonej właśnie na polski książce "Oblicze lęku".

Historyk idei z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Karolina Wigura przekonywała w "Rozmowach po zmroku", że po zamachach na World Trade Center mamy do czynienia z "falą badań nad lękiem”. Jej zdaniem strach, lęk i niepokój, stany które często nie potrafimy dobrze zdefiniować, pojawiają się nie tylko w bogatych społeczeństwach Zachodu, ale we wszystkich kulturach, bez względu na ich poziom rozwoju.

Zgodziła się z tym twierdzeniem psycholog z SWPS dr Magdalena Nowicka, która podkreśliła, że dla niej teza stawiana przez Marzano nie jest nowa. – Lęk towarzyszy człowiekowi zawsze, to jest emocja, która ma charakter uniwersalny. Problem pojawia się wtedy, kiedy zastanawiamy się, jak człowiek sobie radzi z tym lękiem – tłumaczyła.

Dr Nowicka przywoływała znaną w psychologii teorię opanowywania trwogi, zakłada ona, że człowiek nieustannie doznaje lęku i że on ma dla nas motywujący wymiar, gdyż musimy sobie z nim radzić. – Są dwa podstawowe bufory tego lęku, to jest obraz siebie i światopogląd. Wydaje mi się, że problemem współczesnych społeczeństw nie jest to, że ten lęk jest jakoś wyjątkowo obecny i że kiedyś było inaczej. Problemem jest raczej światopogląd czy jego brak – zaznaczyła. Jej zdaniem dzisiaj ludzie nie mają światopoglądu i dlatego nie potrafią sobie radzić z lękiem.

Zdaniem dr filozofii Katarzyny Kasi teza Marzano może wynikać z tego, że bogate społeczeństwa mają więcej czasu, żeby "dzielić włos na czworo”. - Dlatego mamy czas na to, by pochylić się nad naszym lękiem i analizować jego źródła – podkreśliła.

Audycję prowadziła Barbara Schabowska.

Zobacz więcej na temat: filozofia
Czytaj także

Dom profesora Tatarkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 18:10
W środowe, świąteczne południe opowiadaliśmy o tym, jak żyją na co dzień filozofowie oraz jak się z nimi żyje...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukryta nierówność rodzi w nas pogardę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 09:00
- Żyjemy w epoce hiperdemokracji, rządów zachcianek rozhisteryzowanych mas. Ma być dużo, głośno i tłusto, a wszyscy mamy mieć tak samo. Im głębsza gwarantowana równość, tym większe rozwarstwienie - ocenia dr Piotr Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Mikołejko: o pożytkach, wynikających z błądzenia

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 12:40
Błądzić skutecznie to oksymoron. Jest to propozycja prof. Zbigniewa Mikołejki, który radzi, by trochę błądzić, a trochę porządkować. Taka piorunująca mieszanka może nadać naszemu życiu wyjątkowy sens.
rozwiń zwiń