REKLAMA

Nieprzyzwoity i genialny - Walerian Borowczyk

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:00
- Najbardziej skandalizująca u Borowczyka nie jest seksualność, lecz właśnie miłość. To wielki romantyk, który pokazuje destrukcyjny wymiar uczucia - mówił w "Rozmowach po zmroku" filmoznawca Jakub Mikurda.
Audio
  • Urszula Śniegowska, Marcin Giżycki i Jakub Mikurda o Walerianie Borowczyku (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Kadr z Opowieści niemoralnych Waleriana Borowczyka
Kadr z "Opowieści niemoralnych" Waleriana BorowczykaFoto: Nowe Horyzonty/mat.prasowe

- Borowczyk nie chciał się w żaden sposób określać, bronił się przed etykietą. Ale Andre Breton na którejś wystawie przytulił go, pocałował i powiedział: "piorunująca wyobraźnia". W ten sposób otrzymał oficjalne błogosławieństwo surrealistów - mówił filmoznawca Jakub Mikurda.
Walerian Borowczyk to jeden z największych eksperymentatorów w polskim kinie. Był czołowym europejskim twórcą filmów erotycznych, ale jego sztuka logicznie wynikała z pogłębianych fascynacji, była bardzo przemyślana i wizualnie zachwycająca.
- Kiedy pojawiły się jego nekrologi, pisano, że umarł wielki skandalista; zapominało się, że był to również wielki artysta. Można o jego twórczości dyskutować z punktu widzenia genderowego, ale nie zapominajmy, że to wybitny twórca wizualny - mówił w Dwójce Marcin Giżycki, znawca filmu animowanego.
Retrospektywa Waleriana Borowczyka jest jednym z najważniejszych wydarzeń wrocławskiego festiwalu "T-Mobile Nowe Horyzonty". W programie wrocławskiego przeglądu znalazły się między innymi: mało znana ekranizacja "Mazepy" Juliusza Słowackiego - "Blanka" ze świetną kreacją Ligii Borowczyk, pełnometrażowa animacja "Teatr pana i pani Kabal", antytotalitarne "Goto - wyspa miłości" (zakazane w czasach PRL), głośna adaptacja powieści Stefana Żeromskiego "Dzieje grzechu" oraz dwa najważniejsze artystyczne filmy erotyczne - "Opowieści niemoralne" i "Bestia".

Audycję przygotował Marcin Pesta.

Kadr
Kadr z filmu "Bestia", fot. mat.prasowe/Nowe Horyzonty
Kadr
Kadr z filmu "Dzieje grzechu", fot. mat.prasowe/Nowe Horyzonty

 

Walerian
Walerian Borowczyk, fot.PAP/Lehtikuva

usc

Czytaj także

"Papusza”, opowieść o romskiej poetce

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 10:17
- Ona nie była pewna swojej twórczości, wiele wierszy spaliła – mówiła o głównej bohaterce swojego filmu jego współautorka Joanna Kos-Krauze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanussi: ja już nic nie muszę

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 23:00
- Mój wiek, mam 74 lata, dość sporo, daje pewien dystans. Ja już nic nie muszę. Tak naprawdę, wszystko co robię, robię bo chcę, bo mnie to cieszy - opowiadał Zanussi w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Zapasiewicz: najlepszy błazen i inteligent

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 19:00
Nigdy nie uważał, że osiągnął szczyty zawodu aktorskiego. Stworzył wiele kreacji scenicznych i filmowych. W każdej starał się pokazać racje i przyczyny postępowania swojego bohatera. Zapraszamy do wysłuchania pięciu gawęd o jednym z najlepszych polskich aktorów XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapłan voodoo wśród polskich duchów. Bartosz Konopka o PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 09:40
- Oni nie chcieli być ze mną, nie chcieli być nawet ze sobą - mówił kapłan voodoo w dokumencie "Sztuka znikania". Czy rzeczywiście Polacy byli jednym z najbardziej przygnębionych narodów na świecie? Co łączy haitańską magię i PRL?
rozwiń zwiń