REKLAMA

Zbigniew Zapasiewicz: najlepszy błazen i inteligent

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 19:00
Nigdy nie uważał, że osiągnął szczyty zawodu aktorskiego. Stworzył wiele kreacji scenicznych i filmowych. W każdej starał się pokazać racje i przyczyny postępowania swojego bohatera. Zapraszamy do wysłuchania pięciu gawęd o jednym z najlepszych polskich aktorów XX wieku.
Audio
  • Zbigniew Zapasiewicz o swoich korzeniach (Dwójka/Głosy z przeszłości)
  • Zbigniew Zapasiewicz o uczeniu się gry aktorskiej i o swojej etyce pracy (Dwójka/Głosy z przeszłości)
  • Zbigniewa Zapasiewicza refleksje teatralne (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Zbigniew Zapasiewicz o teatralnych peregrynacjach, Janie Kreczmarze i swoim stosunku do grania w filmach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Zbigniew Zapasiewicz o swoich rozczarowaniach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Zbigniew Zapasiewicz
Zbigniew Zapasiewicz Foto: PAP/Piotr Polak

Był związany z wieloma warszawskimi teatrami, grał u Erwina Axera, Zygmunta Huebnera i Jerzego Jarockiego. Jego kariera filmowa rozpoczęła się w 1963 roku - rolą księdza w "Wianie" Jana Łomnickiego. Następnie przyszły kolejne wspaniałe kreacje. Zagrał w "Barwach ochronnych" Krzysztofa Zanussiego i "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy.

Dorobek twórczy Zbigniewa Zapasiewicza to także wiele ról w Teatrze Telewizji i w Teatrze Polskiego Radia . Aktor wystąpił między innymi w spektaklu "Wielki Fryderyk" Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Janusza Kukuły.

Posłuchaj ostatniego wywiadu Zbigniewa Zapasiewicza >>>

Zbigniew Zapasiewicz genialnie kreował postaci cyników, błaznów, manipulatorów. Znakomicie grał także inteligentów, postaci przeżywające konflikty moralne. Obnażał swoich bohaterów, ukazywał ich mizerię i zakłamanie, traktował ostro i bez znieczulenia. Znane filmy, w których zagrał Zbigniew Zapasiewicz, to: "Szansa", "Za ścianą", "Ziemia obiecana", "Dzieje grzechu", "Szpital przemienienia", "Panny z Wilka", "Kontrakt", "Matka Królów", "Baryton", "Psy", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" i "Persona non grata". Był wybitnym odtwórcą poezji Herberta.

/
Portret malowany słowem o Zbigniewie Zapasiewiczu >>>
Czytaj także

Nieznane wspomnienie Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 15:13
Dziennikarka Polskiego Radia Joanna Sławińska przytacza historię o aktorze, którą poznała podczas nagrywania reportażu "To nie jest moją łąka" w 40. rocznicę Marca 68'.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Zapasiewicz - ostatni wywiad

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 14:45
W tym miesiącu minęła 77. rocznica urodzin wybitnego aktora teatralnego i filmowego. Przypominamy ostatni z nim wywiad. Audycja Tomasza Obertyna.
rozwiń zwiń