X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Antropologia, czyli egzotyka codzienności

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 11:00
- Powinniśmy badać nie tylko wieś czy egzotyczne ludy, lecz przede wszystkim fenomeny naszej codziennej, zmieniającej się kultury - mówił w Dwójce prof. Aleksander Posern-Zieliński, uczestnik I Kongresu Antropologicznego w Warszawie.
Audio
  • Prof. Anna Malewska, prof. Katarzyna Kaniowska, prof. Marcin Brocki i prof. Aleksander Posern-Zieliński rozmawiają o współczesnej polskiej antropologii kulturowej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Antropologia, czyli egzotyka codzienności
Foto: Marcello Mattina / flickr / cc

W "Rozmowach po zmroku" gościliśmy prof. Annę Malewską (UW), prof. Katarzynę Kaniowską (UŁ), prof. Marcina Brockiego (UJ) oraz prof. Aleksandra Poserna-Zielińskiego (UAM). Zaproszeni naukowcy są pracownikami jednostek uniwersyteckich, których wspólna nazwa to "Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej". Naszych gości pytaliśmy m.in. o to, czym różnią się te dwie dziedziny naukowe.

- Etnologia przez całe lata w Polsce była nauką, która odpowiadała temu, co na Zachodzie nazywano powszechnie antropologią kulturową (w USA) lub antropologią społeczną (w Wielkiej Brytanii) - powiedział prof. Aleksander Posern-Zieliński. - Polscy etnologowie od lat 50. do 70. zajmowali się badaniami nad rodzimą kulturą, nad kulturą ludową. W pewnym momencie przyszła do nas refleksja, że badacz z naszej formacji intelektualnej nie powinien ograniczać się wyłącznie do środowiska wiejskiego czy do środowiska ludów "egzotycznych", zamieszkałych daleko poza Europą. Powinien chwytać, interpretować, obserwować wszystkie fenomeny zmieniającej się kultury, tej, która dzieje się wokół nas i w której uczestniczymy na co dzień. Ten nurt właśnie odpowiada terminowi antropologia kulturowa - dodał.

Etnologia wciąż pozostaje jednak jednym z istotnych obszarów zainteresowań naukowców. - Ponieważ jesteśmy przywiązani do naszej własnej tradycji badań etnologicznych, której korzenie sięgają połowy XIX w., przyjęliśmy zasadę, że połączymy dwa nurty: rodzimy, etnologiczny oraz ten, który można nazwać ogólnoświatowym, który jest dziś nurtem dominującym - opowiadał prof. Aleksander Posern-Zieliński. - Dlatego w nazwach naszych instytutów występują nazwy obu tych nurtów, choć nie ukrywam, że dążymy ewolucyjnie do tego, by w pewnym momencie nazywać się tylko antropologami kulturowymi - wyznał.

Pretekstem do spotkania z polskimi antropologami był odbywający się w Warszawie I Kongres Antropologiczny - Z pomysłem zorganizowania kongresu nosiliśmy się już od dawna - mówiła prof. Katarzyna Kaniowska. - Nasze środowisko rozrasta się. W ciągu ostatnich lat przybyło w Polsce antropologów, co wiąże się z dużą popularnością, jaką cieszyły się studia antropologiczne. W ślad za liczebnym powiększeniem środowiska idzie jego zróżnicowanie. Reprezentujemy różne sposoby myślenia o naszej dyscyplinie. Niedawno powołany Polski Instytut Antropologii, działający na rzecz integracji środowiska, uznał więc, że już najwyższy czas zorganizować taki kongres. Już pierwszy dzień pokazał, że mieliśmy potrzebę spotkania się i rozmawiania na rozmaite tematy - powiedziała.

Na internetowej stronie I Kongresu Antropologicznego czytamy:

"Inicjatywa zorganizowania Kongresu [...] nawiązuje do podobnych zjazdów socjologów, badaczy kultury, filozofów. Doświadczenia tych zjazdów pokazują, że integracja i aktywizacja środowisk we wspólnym namyśle nad stanem oraz rozwojem danej dziedziny przyczyniają się do stworzenia kompleksowego, krytycznego oglądu dyscypliny, opracowania spójnych strategii rozwoju, wzmocnienia głosu polskich badaczy/działaczy na arenie międzynarodowej".

Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

Zobacz więcej na temat: KULTURA Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Projekty nowoczesnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 14:00
- Od 1918 r. modernizacja w Polsce była inicjowana przez rządzące elity - mówił w Dwójce dr Wojciech Musiał, autor monografii "Modernizacja Polski. Polityki rządowe w latach 1918–2004", wydanej dzięki Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kolektywny narcyzm" Aleksandry Cichockiej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 09:00
W "Skarbcu Nauki Polskiej" spotkaliśmy się z jedną z laureatek tegorocznej edycji Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - Aleksandrą Cichocką.
rozwiń zwiń