William S. Burroughs: prorok epoki informacji

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 08:00
Dziś mija 100. rocznica urodzin wielkiego ekscentryka wśród artystów, człowieka uważanego za jednego z ojców założycieli współczesnej popkultury. Przypominamy audycję, w której dyskutowaliśmy o rozległym wpływie William S. Burroughsa na współczesną myśl i kulturę.
Audio
  • William S. Borroughs: prorok epoki informacji (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Obraz Christiaana Tonnisa ~ William S. Burroughs
Obraz Christiaana Tonnisa ~ William S. BurroughsFoto: Wikipedia/Christiaan Tonnis/ Creative Commons 2.0

- Czy to hipisi, czy punkowcy, czy później ruch industrialny, cyberpunkowy i dj-ski, oni wszyscy powoływali się na Burroughsa - mówił w Dwójce Rafał Księżyk. Dziennikarz muzyczny w swojej najnowszej książce "23 cięcia dla Williama S. Burroughsa” przybliża najważniejsze wątki z twórczości wszechstronnego artysty.

- Ta książka wzięła się z niepokoju, że w Polsce tak naprawdę nic o nim nie wiadomo - podkreślał gość Jacka Wakara. - Nie chciałem robić biografii, bo są takie na świecie. Żeby ogarnąć ogrom materiału z nim związanego, zacząłem posługiwać się metodami Burroughsa. Wybrałem sobie 23 węzłowe wątki. Każdy z nich próbuję zacząć, wycinając jakiś cytat z jego listu, książki czy wywiadu i wokół tego dokonałem wariacji na jego wzór - wyjaśniał.

Rafał Księżyk określa Williama S. Burroughsa mianem "proroka epoki informacji". Jego zdaniem pisarz podejmował problemy związane z erą informacji na długo przed jej nastaniem. - Można wskazać dwa bieguny tej epoki: z jednej strony kultura okazała się chaosem, zalewa nas nadmiarem informacji, z którymi trudno sobie poradzić, z drugiej strony - coraz bardziej wyspecjalizowana i zacieśniająca swój uścisk staje się kontrola. To są dwa problemy, na które swoją twórczością Burroughs odpowiadał - podkreślał gość Dwójki

Mateusz Janiszewski, tłumacz wydanej niedawno w Polsce książki Burroughsa "Delikatny mechanizm", zwracał z kolei uwagę, że teraz jest szczególnie dobry czas na zapoznawanie się z dokonaniami Amerykanina. - Burroughs przez te wszystkie dekady jest przed wszystkimi, przed kulturą. On jest odczytywany jako postmodernista, ale to nie wyczerpuje sposobów jego interpretacji. Dopiero zbliżamy się do momentu w którym Burroughs odnajduje swoje miejsce w naszej kulturze. Być może dlatego warto teraz zacząć go czytać.

Więcej na temat dokonań Williama S. Burroughsa, jego niezwykłego języka i związków z polskim filozofem Alfredem Korzybskim, w nagraniu audycji.

O Williamie S. Burroughsie w "Rozmowach po zmroku" (listopad 2013 r.) rozmawialiśmy z Rafałem Księżykiem, tłumaczem Mateuszem Janiszewskim i Tomaszem Basiukiem z Ośrodka Studiów Amerykańskich.

Audycję przygotował Jacek Wakar.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: KULTURA
Czytaj także

Perwersyjna przyjemność apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 14:00
- Fascynacja wizjami katastroficznymi jest wstydliwa, bo mamy świadomość, że te obrazy są umowne, że nas nie dotyczą. Kino jest więc miejscem bezpiecznego schronienia - mówił w Dwójce krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura oralna – słowo związane z ciałem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 13:30
- W komunikacji ustnej słowo nigdy nie jest samo, nie istnieje bez kontekstu, zawsze współpracuje z naszym ciałem, głosem i otoczeniem - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Godlewski w rozmowie o tradycji oralnej i kulturze żywego słowa.
rozwiń zwiń