"Czwarty takt po C literze" - reportaż Jacka Stwory [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 22:00
W audycji przypomnieliśmy reportaż literacki legendarnego Jacka Stwory, jednego z najwybitniejszych twórców radiowych w historii, pt. "Czwarty takt po C literze" z 1974 roku. 
Czwarty takt po C literze to reportaż literacki zbudowany z zaskakujących zestawień dźwiękowych
"Czwarty takt po C literze" to reportaż literacki zbudowany z zaskakujących zestawień dźwiękowychFoto: Natalya Rozhkova/Shutterstock

Reportaż ten zbudowany jest z zaskakujących zestawień dźwiękowych. To swoista symfonia dźwięków, pełna sensów interpretacyjnych. To również poetycki, dźwiękowy pejzaż Krakowa. Nagrania, pauzy, kontrapunkty i dramaturgia - to wszystko analizowały pokolenia polskich reportażystów.

Autorem "Czwartego taktu po C literze" jest Jacek Stwora - urodzony w 1918 roku uczestnik kampanii wrześniowej. W czasie wojny trafił na Zachód, przewędrował cały szlak bojowy po to, żeby potem znaleźć się w Krakowie. To tam zaczął karierę jako pisarz, a potem zaczął pracować w Polskim Radiu.

Stworzył krakowską szkołę reportażu artystycznego. Nazywany rotmistrzem, ze względu na ułańską przeszłość, miał iście ułańską fantazję. Jacek Stwora był człowiekiem, który potrafił odebrać dorożkarzowi lejce i poprowadzić dorożkę przez sam środek Sukiennic.

W 1972 roku zdobył najważniejszą nagrodę radiową Prix Italia, za reportaż "Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane". Autor wciela się w niej w rolę narratora oraz rozmawia z uczestnikami Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, aktorami odgrywającymi role Piotra i Judasza. Zmarł w 1994 roku.

Posłuchaj
35:59 2023_06_08 21_30_09_Dwojka_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Czwarty takt po C literze" - reportaż Jacka Stwory (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 8.06.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

"Dzielnica Szwarckopów" - reportaż Jacka Stwory

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 22:00
Zapraszamy na dźwiękowy portret pewnego bazaru na przedmieściach Krakowa. Handlowało się tam przede wszystkim gołębiami, zwanymi szwarckopami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trzeba głęboko oddychać" - reportaż Jacka Stwory z 1961 roku [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 20:00
Bohaterami reportażu, którego wysłuchaliśmy w audycji, są dwaj więźniowie z Rawicza. Co ich łączy? 
rozwiń zwiń