"Trzeba głęboko oddychać" - reportaż Jacka Stwory z 1961 roku [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 20:00
Bohaterami reportażu, którego wysłuchaliśmy w audycji, są dwaj więźniowie z Rawicza. Co ich łączy? 
Reportaż Trzeba głęboko oddychać to mroczne spotkanie z dwoma więźniami
Reportaż "Trzeba głęboko oddychać" to mroczne spotkanie z dwoma więźniamiFoto: MemoryMan/Shutterstock

Reportaż "Trzeba głęboko oddychać" z 1961 roku to mroczne spotkanie z dwoma więźniami z Rawicza. Jeden został skazany na dożywocie za okrucieństwa popełniane w obozie koncentracyjnym Auschwitz, drugi - na 10 lat za napady z bronią w ręku. Co ich łączy?

Autorem reportażu jest Jacek Stwora - jednym z najwybitniejszych twórców radiowych w historii. Urodził się 1918 roku. Uczestnik kampanii wrześniowej, w czasie wojny trafił na Zachód, przewędrował cały szlak bojowy po to, żeby potem znaleźć się w Krakowie. To tam zaczął karierę jako pisarz, a potem zaczął pracować w Polskim Radiu.

Stworzył krakowską szkołę reportażu artystycznego. Nazywany rotmistrzem, ze względu na ułańską przeszłość, miał iście ułańską fantazję. Jacek Stwora był człowiekiem, który potrafił odebrać dorożkarzowi lejce i poprowadzić dorożkę przez sam środek sukiennic. W 1972 roku zdobył najważniejszą nagrodę radiową Prix Italia, za reportaż "Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane". Autor wciela się w niej w rolę narratora oraz rozmawia z uczestnikami Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, aktorami odgrywającymi role Piotra i Judasza. Zmarł w 1994 roku.

Posłuchaj
26:43 2023_04_06 19_33_23_Dwojka_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Trzeba głęboko oddychać" - reportaż Jacka Stwory z 1961 roku (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 6.04.2023

Godzina emisji: 19.30

pg/mo

Czytaj także

Jacek Stwora mówił językiem radia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 07:00
Legenda Polskiego Radia za cel stawiała sobie stworzenie reportażu, "którego już nikt nie będzie w stanie przełożyć na język pisany".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzielnica Szwarckopów" - reportaż Jacka Stwory

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 22:00
Zapraszamy na dźwiękowy portret pewnego bazaru na przedmieściach Krakowa. Handlowało się tam przede wszystkim gołębiami, zwanymi szwarckopami. 
rozwiń zwiń