REKLAMA

Marguerite Duras – od "Kochanka" po tajemnice zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 16:00
W "Strefie literatury" przypomnieliśmy twórczość popularnej niegdyś, kontrowersyjnej francuskiej prozaiczki. Pisarstwo było całym jej życiem, istotą życia, czemu dała wyraz w jednej z ostatnich książek pod znamiennym tytułem "Pisać".
Audio
  • Dorota Felman, dr Joanna Jakubowska-Cichoń i Małgorzata Szczurek opowiadają o twórczości Marguerite Duras (Strefa literatury/Dwójka)
Marguerite Duras  od Kochanka po tajemnice zbrodni
Foto: glow images/East News

Urodziła się 100 lat temu - 4 kwietnia 1914 roku, zmarła zaś 3 marca 1996. Przyznana jej 30 lat temu Nagroda Goncourtów za minipowieść "Kochanek" rozpętała wokół niej burzę. Marguerite Duras napisała przeszło 40 książek, wśród których znajdują się powieści i krótkie opowiadania; jest autorką artykułów prasowych, ponad 10 filmów, licznych adaptacji teatralnych nie tylko własnych tekstów, lecz także utworów Henry'ego Jamesa czy Czechowa. Często powtarzała: "będę jeszcze pisać nawet po śmierci". To jedna z tych pisarek, która zarówno wśród krytyków, jak i czytelników budziła skrajne emocje. Nawet dziś, gdy jest już w gronie klasyków współczesnej literatury francuskiej, jej pisarstwo albo hipnotyzuje poetycką melodią, albo odrzuca przeintelektualizowaniem i nudą.

Postać Marguerite Duras w audycji "Strefa literatury" przybliżyły rozmówczynie Ewy Stockiej-Kalinowskiej: Dorota Felman z Ośrodka Kultury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego, dr Joanna Jakubowska-Cichoń z Uniwersytetu Wrocławskiego i Małgorzata Szczurek z wydawnictwa Karakter.

mc/mm

Zobacz więcej na temat: Francja literatura

Czytaj także

Aleksander Dumas - w "Trzech muszkieterach" jest sporo prawdy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 05:40
"Ktoś ze współczesnych nazwał Dumas siłą przyrody. W istocie ten pogodny, próżny i lekkomyślny, wielkoduszny olbrzym z krwią babki Murzynki w żyłach, ten niestrudzony miłośnik życia, smakujący wszystkie jego dary, miał w sobie coś z żywiołu" – napisała Anna Tatarkiewicz, tłumaczka pamiętników pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kręgu melancholii Gérarda de Nervala

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 12:00
- Niezwykła przenikliwość Nervala w zgłębianiu własnych stanów psychicznych jest czymś absolutnie unikatowym w literaturze XIX wieku - o książce "Śnienie i życie", obejmującej teksty Gérarda de Nervala z lat 1850-1855, opowiadał w Dwójce jeden z jej tłumaczy Tomasz Swoboda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milan Kundera – biografia nie całkiem ukryta

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 19:00
– Deklarując niechęć do mówienia o własnym życiorysie, Kundera prowadził literacką grę, wielokrotnie umieszczając w swoich książkach partie mniej lub bardziej jawnie autobiograficzne – mówił w Dwójce Leszek Engelking o pisarzu, który skończy w tym roku 85 lat.
rozwiń zwiń