Andersen nie był małą Syrenką

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 14:30
Rozkapryszone dziecko, histeryczny i znerwicowany egotyk, snob, biseksualista... "Dzienniki" Andersena pokazują, ile prawdy jest w tym obiegowym wizerunku twórcy.
Audio
  • Andersen nie był małą syrenką (Strefa literatury/Dwójka)
Tłumaczka Bogusława Sochańska w polskim wydaniu Dzienników kładzie szczególny nacisk na podróże Andersena i jego związki z kulturą ówczesnej Europy (w tym Polski)
Tłumaczka Bogusława Sochańska w polskim wydaniu "Dzienników" kładzie szczególny nacisk na podróże Andersena i jego związki z kulturą ówczesnej Europy (w tym Polski)Foto: Odense Bys Museer/flickr/cc

Bogusława Sochańska twórczością i życiem Hansa Christiana Andersena zajmuje się od 20 lat. W 2005 r. za jej sprawą poznaliśmy komplet baśni pisarza, adresowanych nie tylko do najmłodszego czytelnika. Teraz w jej tłumaczeniu, wyborze i opracowaniu trafia do naszych rąk tom dzienników Andersena pisanych w latach 1825-1875. Tłumaczka przyznała, że pomysł tej publikacji zrodził się w obliczu wielu nietrafnych ocen biografii twórcy.

– Bardzo wielu piszących o Andersenie chętnie używa jego twórczości do interpretacji jego życia – powiedziała. – W tytułowej bohaterce "Małej Syrenki" szukano na przykład postaci samego autora, który jako rzekoma osoba homoseksualna każe sobie uciąć język, bo nie może mówić o swojej orientacji seksualnej – opowiadała.

W "Dziennikach" Andersena, które czytamy właśnie na antenie Dwójki, pisarz jawi się jako niezwykle interesująca osobowość daleka od obiegowych opinii na swój temat. Historyk literatury Tomasz Łubieński porównał wczesne lata twórcy do dziejów postaci... Janka Muzykanta. Jednak w Danii tamtej epoki uzdolniony chłopiec z gminu rzeczywiście liczyć mógł na karierę. I tak właśnie się stało w przypadku Andersena.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Bogusława Sochańska (tłumaczka i edytorka "Dzienników" Andersena), Tomasz Łubieński (historyk literatury, redaktor naczelny miesięcznika "Nowe Książki")

Data emisji: 25.01.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/jp

Czytaj także

Dzienniki Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 16:00
Polskie wydanie "Dzienników" to wybór dokonany z dziesięciotomowej duńskiej edycji. Ich fragmenty czyta Jacek Poniedziałek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To Kaj popełnił grzech pierworodny

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 16:50
- Andersen piętnuje intelektualne aspiracje swojego bohatera. Ja opowiadam się po stronie grzechu samowiedzy - powiedział pisarz Stefan Chwin.
rozwiń zwiń