X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Miał morderczy sposób rozmawiania". Portrety Josifa Brodskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 22:30
- Był niesłychanie szybki, dowcipny. Rozmawiając, trzeba było stać na palcach, cały czas się pilnować, by utrzymać mu kroku - wspominała rosyjskiego poetę Irena Grudzińska-Gross.
Audio
  • Wspomnienia o Josifie Brodskim - w 20. rocznicę poety (Strefa literatury/Dwójka)
Jeden z kotów Brodskiego nazywał się... Mississippi. Na zdj. grafika z petersburskiej restauracji nazwanej, za tytułem eseju Brodskiego, Półtora pokoju
Jeden z kotów Brodskiego nazywał się... Mississippi. Na zdj. grafika z petersburskiej restauracji nazwanej, za tytułem eseju Brodskiego, "Półtora pokoju"Foto: Ekaterina Khozatskaya/Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

Został pochowany na cmentarzu na wyspie San Michele w Wenecji. Na jego grobie, obok nazwiska oraz dat narodzin i śmierci "1940-1996", widnieją słowa "Letum non omnia finit" . To fragment elegii Propercjusza: "To, co mówią o duszach, to nie jest baśń: ze stosów / umyka blady cień; śmierć nie kończy wszystkiego". Sam Josif Brodski esej poświęcony Wystanowi Hugh Audenowi - poecie, którego uważał za największy umysł dwudziestego wieku - zatytułował "Sprawić przyjemność cieniowi".

Serwis specjalny
Brodski_663.jpg
Josif Brodski 1940-1996

Dla wielu osób - przyjaciół i znajomych Brodskiego, ale także dla czytelników, którzy go nigdy nie spotkali - to ten poeta właśnie (jego dramatyczne życie, los wygnańca, niezwykła osobowość i bogata twórczość) stały się ważnym punktem odniesienia. To oni w audycji pokłonili się "cieniowi Josifa Brodskiego" - wspominając rodzinne mieszkanie poety ("w półtora pokoju"), spędzone z Brodskim chwile (choćby tę, gdy "był w nim lęk, zniknęła ta wspaniała zbroja poety"), rysy charakteru ("był arogancki", "od dziecka był niecierpliwy", "nie pozwalał sobie na skragę"), a także - jego Wenecję, Nowy Jork czy... ukochane koty. 

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Dorota Gacek

Goście: Julia Hartwig, Irena Grudzińska-Gross, Natalia Woroszylska, Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki, Andrzej Mietkowski, Marek Zagańczyk, Adam Szczuciński

Data emisji: 31.01.2016

Godzina emisji: 21.30

jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Auden - włóczęga kupuje dom

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 17:00
- To było nie tylko miejsce pobytu. To było duchowe doświadczenie osiedlenia się po długim okresie nomadyzmu - mówiła w Dwójce Julia Fiedorczuk o domu Wystana Hugh Audena, któremu poeta poświęcił tom "W podziękowaniu za siedlisko".
rozwiń zwiń