REKLAMA

Ireneusz Iredyński - powolne powroty

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 16:36
Bohaterem audycji był poeta, prozaik i dramatopisarz, autor bardzo wielu słuchowisk radiowych, którego 80. rocznica urodzin przypada 4 czerwca.
Audio
  • Wokół książki "Re: Iredyński" – monografia autora "Dnia oszusta" (Strefa literatury/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Pięć lat temu w serii "Dramat polski. Reaktywacja" ukazał się wybór jego tekstów scenicznych dokonany przez profesora Zbigniewa Majchrowskiego, zatytułowany, od jednej ze sztuk, "Kreacja". A na początku bieżącego roku ukazała się książka "Re: Iredyński" – monografia autora "Dnia oszusta". Jej współautorzy: prof. Jacek Kopciński z Ośrodka Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym w Instytucie Badań Literackich PAN, prof. Mariusz Kraska z Uniwersytetu Gdańskiego i Maksymilian Wroniszewski z Uniwersytetu Gdańskiego (również współredaktor tomu) byli naszymi gośćmi.

Rozmawialiśmy o tym, gdzie, jako pisarz, jest teraz Ireneusz Iredyński, jak dziś warto czytać i inscenizować jego dramaty, a także które teksty najżywiej do nas dziś przemawiają.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 2.06.2019

Godzina emisji: 20.00

mko/pg

Czytaj także

Dla kogo nagroda im. Jana Długosza?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:00
- Każdy z jurorów konkursu kieruje się własnymi kryteriami, ale wszyscy są zgodni, że muszą to być książki, które z najwyższym profesjonalizmem próbują rozwiązać jakiś istotny problem. Powinny też dotyczyć spraw istotnych dla współczesności - mówił w Dwójce prof. Ryszard Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety życia i twórczości Ksawerego Pruszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 16:06
W audycji szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jakie zagadki kryje biografia świetnego reportera, publicysty i prozaika, o którego życiu Czesław Miłosz napisał, że było "bujne, rycerskie, romantyczne".
rozwiń zwiń