"Potrafię jeszcze myśleć i marzyć". Listy Barbary Skargi z zesłania

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 22:00
W audycji mówiliśmy o książce "...jeżeli myślicie o mnie, to bez smutku… Korespondencja z lat 1946-1955", zawierającej listy Barbary Skargi. Naszymi gośćmi byli krewna autorki Katarzyna Skarżanka, a także redaktorzy wydania: Bartosz Działoszyński i Anton Marczyński.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom.

Posłuchaj
22:45 Dwójka Strefa literatury 19.09.2020 Skarga.mp3 O książce "...jeżeli myślicie o mnie, to bez smutku… Korespondencja z lat 1946-1955" Barbary Skargi (Strefa literatury/Dwójka)

"To było nawet interesujące doświadczenie, tylko trochę za długie" – tak prof. Barbara Skarga opowiadała o swoich pobytach w więzieniach i obozach Związku Sowieckiego. Aresztowano ją w Wilnie 8 września 1944 roku. Po trzynastu miesiącach więzienia została skazana na dziesięć lat obozów i wieczną zsyłkę. Wieziona była w Prawieniszkach koło Kowna, potem w obozach Uchty na Syberii i w Bałchaszu, w końcu jako zesłańca skierowano ją do kołchozu w Kazachstanie. Do Polski wróciła w grudniu 1955 roku. Swoje doświadczenia opisała w książce "Po wyzwoleniu" i opowiedziała Katarzynie Janowskiej i Piotrowi Mucharskiemu w tomie "Innego końca świata nie będzie".

Teraz, jedenaście lat po śmierci Barbary Skargi, otrzymujemy inne niezwykłe świadectwo – jej korespondencję z tego okresu oraz listy od rodziny, które tam do niej docierały. Książka nosi tytuł: "...jeżeli myślicie o mnie, to bez smutku... Korespondencja z lat 1946-1955". W jednym z listów Barbara Skarga pisała: "żyją jeszcze we mnie uczucia, czuje piękno i czar poezji, potrafię jeszcze myśleć i marzyć, nie jestem jeszcze automatem zupełnym, którym się tu powoli stajemy. Odporność psychiczną mam tak wielką, że zniosę wszystko, bo to, co najcięższe już poza mną, a przeszłam przez wszystko z głową dumnie wzniesioną".

Listy dotarły do czytelników dzięki Katarzynie Skarżance. Jej babka – aktorka Hanna Skarżanka była siostrą prof. Barbary Skargi. Katarzyna Skarżanka, która tak jak jej babka jest aktorką, przeczytała w audycji wybrane fragmenty tej korespondencji i opowiedziała o tych listach. W spotkaniu udział wzięli także Bartosz Działoszyński oraz Anton Marczyński, redaktorzy książki "...jeżeli myślicie o mnie, to bez smutku... Korespondencja z lat 1946-1955".

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 21.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gombrowicz rodzinny

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 12:55
Właśnie ukazało się wznowienie listów polskiego pisarza do rodziny. W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o tym, jakiego Witolda Gombrowicza dzięki tej korespondencji poznajemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różewicz i Przybylski. Korespondencja

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 09:35
W "Dwukropku" rozmawialiśmy o korespondencji, którą przez lata prowadzili ze sobą poeta Tadeusz Różewicz i historyk literatury, eseista Ryszard Przybylski.
rozwiń zwiń