Gombrowicz rodzinny

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 12:55
Właśnie ukazało się wznowienie listów polskiego pisarza do rodziny. W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o tym, jakiego Witolda Gombrowicza dzięki tej korespondencji poznajemy.
Audio
  • Janusz Margański o korespondencji rodzinnej Witolda Gombrowicza (Strefa literatury/Dwójka)
Listy do rodziny Witolda Gombrowicza
"Listy do rodziny" Witolda GombrowiczaFoto: Mat. prasowe

Gombrowicz serwis 1200.jpg
50. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. Serwis specjalny

"Życie w ogóle jest dramatyczne i w ten czy w inny sposób zawsze jesteśmy przegrani - nie kijem go, to pałką. Staraj się żyć drobiazgami, to jeszcze najlepszy system" - pisze w liście do starszego brata Janusza Witold Gombrowicz.

W tomie "Listy do rodziny" znajdujemy korespondencję skierowaną do starszego rodzeństwa - siostry Ireny - Reny oraz braci: wspomnianego Janusza oraz Jerzego. Część listów Gombrowicz adresuje także do pasierbicy Janusza  Stanisławy Cichowskiej, która stała się towarzyszką jego życia. Są także listy do i od służącej rodziny Gombrowiczów – Anieli Brzozowskiej, czyli Anieli Ciemnej. Pierwszy list pochodzi z 1949 roku, ostatni z czerwca 1969, czyli został wysłany miesiąc przed śmiercią autora "Kosmosu".

W audycji rozmawialiśmy o tym, czego dowiadujemy się o życiu Witolda Gombrowicza na emigracji w Argentynie i Europie, a także jak przebiegało życie jego krewnych, którzy pozostali w Polsce.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Janusz Margański, autor opracowania korespondencji Gombrowicza oraz przedmowy zatytułowanej "Sztuka pisania listów (do rodziny)"

Data emisji: 6.12.2019

Godzina emisji: 21.30

am/bch

Czytaj także

Tadeusz Peiper - duch awangardy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 17:00
W "Strefie literatury" spotkaliśmy się z prof. Jarosławem Fazanem i dr. Jackiem Olczykiem, którzy opowiadali o ostatnich i mało znanych latach życia polskiego poety, krytyka i eseisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skamandryci, Awangarda dla córki mieszczanina

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:54
- Miało się poczucie obcowania ze współczesną poezją, a jednocześnie nie była ona trudna - podkreślał Radosław Romaniuk, opowiadając o artystach tworzących jedną z najważniejszych grup poetyckich polskiej literatury XX wieku.
rozwiń zwiń