Prof. Kazimierz Braun: Norwid-poeta od samego początku dążył do uniwersalności

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 21:58
- Na samej konferencji było około 30 wykładów i referatów. Badaczy twórczości Norwida jest jednak znacznie więcej. Nie tylko w kraju, ale i we Francji, Anglii czy Holandii. Było to dla mnie wielkie odkrycie i przeżycie, że Norwid jest dziś tak szeroko czytany, badany i rozumiany - mówił prof. Kazimierz Braun, uczestnik niedawnej międzynarodowej konferencji poświęconej Cyprianowi K. Norwidowi.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Brian A Jackson

Posłuchaj
27:15 Dwójka Strefa literatury 16.04.2021.mp3 Norwid - emigrant i Europejczyk w oczach uczestników międzynarodowej konferencji (Strefa literatury/Dwójka) 
Bracia Quay 1200 pap.jpg
Norwid według Braci Quay. "Film powstał z myślą o zagranicznym odbiorcy"

W "Strefie literatury" opowiadaliśmy o niezwykłym przedsięwzięciu wpisującym się w obchody Roku Norwidowskiego - przeprowadzonej online konferencji interdyscyplinarnej "Cyprian Norwid wczoraj i dziś - w dwusetlecie urodzin poety-emigranta", która w dniach 10-11 kwietnia odbywała się w Londynie.  

Konferencja została zorganizowana przez Polski Uniwersytet na Obczyźnie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Londynie we współpracy z Instytutem Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Związkiem Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Polską Macierzą Szkolną w Londynie. W wydarzeniu będącym inauguracją "Projektu Norwidowskiego" w Wielkiej Brytanii uczestniczyli najwybitniejsi norwidolodzy z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych, a prelekcje i pokazy artystyczne towarzyszące obradom mogli obserwować widzowie z całego świata.

C. K. Norwid z trzech perspektyw

Głównym celem przedsięwzięcia było ukazanie Cypriana Kamila Norwida w trzech perspektywach: jako człowieka, twórcę i emigranta, a także - a może przede wszystkim - jako wielkiego polskiego poetę-romantyka, który jednocześnie był artystą na wskroś nowoczesnym i europejskim.

Organizatorzy konferencji w swoich założeniach napisali: "Cyprian Norwid okazał się nieoczekiwanym wyzwaniem – i wezwaniem – dla literatury i kultury polskiej. Mimo ponad stuletnich wysiłków czytelniczych oraz interpretacyjnych nie został do końca zdefiniowany jako człowiek i artysta; co więcej: w wielu aspektach jest dla nas nadal zagadką. Przenosząc się myślą w wiek XIX, nie da się nie zauważyć, że gdyby Norwid się nie wydarzył, hierarchia zjawisk literackich wyglądałaby inaczej. Nic więc dziwnego, że pojawienie się osobowości artystycznej i moralnej tej miary wywołało naprzód konfuzję, potem poczucie niewygody – a dopiero później zachwyt. Dziś wiemy, że literatura polska – wcale nieuprzywilejowana i często zmarginalizowana – rozwija się dzięki podobnym darom".

Czytaj także:

O przebiegu konferencji, towarzyszących jej wydarzeniach oraz twórczości Cypriana Kamila Norwida postrzeganej z perspektywy europejskiej i światowej opowiedali w audycji współorganizatorki całego przedsięwzięcia: dr Justyna Gorzkowicz (koordynatorka Roku Norwidowskiego w Wielkiej Brytanii), prof. Ewa Paczoska z Wydziału Polonistyki UW (przewodnicząca Rady Naukowej konferencji) oraz gość honorowy - prof. Kazimierz Braun (The University at Buffalo, State University of New York, ), autor inauguracyjnego wykładu "Norwid wczoraj i dziś". ​

Usłyszeliśmy także fragmenty oglądanego przez uczestników konferencji filmu z cyklu "Norwid w Anglii", którego inicjatorką i narratorką była Regina Wasiak-Taylor (prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie).

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Kinga Michalska

Data emisji: 16.04.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Życie Norwida - o poczuciu samotności i związkach z innymi ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 12:00
Na inaugurację ustanowionego przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Roku Cypriana Norwida rozmawialiśmy w Dwójce m. in. o związkach poety z rodzinnym Mazowszem, o Norwidzie jako człowieku swoich burzliwych czasów, a także o tym, czym była dla niego sztuka i poezja. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Norwid wraca do Paryża" w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 19:00
W roku Cypriana Kamila Norwida przypomnieliśmy znakomity esej biograficzny Tomasza Łubieńskiego "Norwid wraca do Paryża" w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza. To opowieść o emigracjach i dylematach poety, który musi dokonać wyboru między świadomością powołania dla sztuki oraz obowiązkami wobec upadłej ojczyzny.
rozwiń zwiń