Jarosław Abramow-Newerly i jego twórczość

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 22:00
17 maja Jarosław Abramow-Newerly, dramatopisarz, prozaik, satyryk, kompozytor i jeden z legendarnych pracowników Naczelnej Redakcji Audycji Literackich Polskiego Radia skończył 90 lat.
Jarosław Abramow-Newerly
Jarosław Abramow-NewerlyFoto: materiały prasowe

Przez cały tydzień słuchaliśmy jego wspomnień w "Zapiskach ze współczesności", ale w tej audycji nie oglądaliśmy się tak bardzo wstecz.

Wiele pięknych wspomnień przyjaciół jubilata można znaleźć na naszej stronie internetowej, w "Strefie literatury" o pisarzu i jego tekstach opowiedziały czytelniczki i badaczki tej twórczości: dr Karolina Felberg, redaktorka najnowszego wydania jego dramatów, i dr Paulina Potasińska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jarosław Abramow-Newerly jest synem pisarza Igora Newerlego i aktorki oraz nauczycielki Barbary z Jareckich. Urodził się w Warszawie, mieszkał razem z rodzicami na III Kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu. W latach 1951-1955 studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Był jednym ze współzałożycieli Studenckiego Teatru Satyryków, dla którego pisał skecze i piosenki, debiutował w nim również jako aktor. W latach 1960-1966 był kierownikiem Redakcji Radiowego Teatru Młodych w Naczelnej Redakcji Audycji Literackich Polskiego Radia. Debiutował w 1955 roku na łamach tygodnika "Szpilki" jako satyryk.

Jest autorem tomów prozatorskich, cyklu książek wspomnieniowych, m.in. "Lwy mojego podwórka", "Lwy STS-u", "W cieniu paryskiej »Kultury«" oraz "Piórem i pazurem", dramatów, słuchowisk, tekstów piosenek, pisał także muzykę do piosenek ze słowami Agnieszki Osieckiej. Od lat 80. mieszka w Warszawie i Toronto.


Posłuchaj
30:43 2023_05_19 21_29_59_PR2_Strefa_literatury.mp3 Jarosław Abramow-Newerly i jego twórczość (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 19.05.2023

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

Jarosław Abramow-Newerly: "zacząłem pisać po czterdziestce"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 05:40
17 maja 1933 roku urodził się Jarosław Abramow-Newerly, dramatopisarz, prozaik, satyryk, autor słuchowisk oraz tekstów i muzyki do piosenek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisarz i kompozytor Jarosław Abramow-Newerly. "Chce ich wszystkich upamiętnić" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2023 19:00
Jarosław Abramow-Newerly urodził się 17 maja w 1933 roku,  polski pisarz, kompozytor, autor słuchowisk oraz tekstów i muzyki do piosenek. Jest synem pisarza Igora Newerlego i Barbary Abramow, nauczycielki i aktorki, przed wojną związanej z teatrem "Baj". Matka Jarosława Abramowa-Newerlego pochodziła z biednej rodziny żydowskiej. 
rozwiń zwiń