Polskie Radio
Section05
Joanna Bogusławska

Wojciech Grzędziński: zaskakuje mnie skala bestialstwa. Reportaż "Chroni mnie szczęście" [POSŁUCHAJ]

Wojciech Grzędziński, po raz drugi z rzędu, został nagrodzony w konkursie Grand Press Photo. Zwycięską fotografię z ukraińskiego miasta Dniepr zrobił 15 stycznia, dzień po rosyjskim ataku rakietowym na blok mieszkalny. Zginęły tam wtedy 44 osoby, a 79 zostało rannych. Zdjęcie opublikował amerykański dziennik "The Washington Post".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska reportaż aktualności STYL ŻYCIA KULTURA fotografia Trójka pr poleca

Grand Press Photo dla Wojciecha Grzędzińskiego. "Chroni mnie szczęście" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Wojciech Grzędziński, po raz drugi z rzędu, został nagrodzony w konkursie Grand Press Photo. Jego fotografia z ukraińskiego miasta Dniepr wygrała konkurs. Zwycięską fotografię zrobił 15 stycznia, dzień po rosyjskim ataku rakietowym na blok mieszkalny. Zginęły tam wtedy 44 osoby, a 79 zostało rannych. Zdjęcie opublikował amerykański dziennik "The Washington Post".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska reportaż Grand Press Photo

Pisarz i kompozytor Jarosław Abramow-Newerly. "Chce ich wszystkich upamiętnić" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Jarosław Abramow-Newerly urodził się 17 maja w 1933 roku,  polski pisarz, kompozytor, autor słuchowisk oraz tekstów i muzyki do piosenek. Jest synem pisarza Igora Newerlego i Barbary Abramow, nauczycielki i aktorki, przed wojną związanej z teatrem "Baj". Matka Jarosława Abramowa-Newerlego pochodziła z biednej rodziny żydowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Abramow-Newerly Żydzi reportaż Joanna Bogusławska

"Chce ich wszystkich upamiętnić". Reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Jarosław Abramow-Newerly urodził się 17 maja w 1933 roku,  polski pisarz, kompozytor, autor słuchowisk oraz tekstów i muzyki do piosenek. Jest synem pisarza Igora Newerlego i Barbary Abramow, nauczycielki i aktorki, przed wojną związanej z teatrem "Baj". Matka Jarosława Abramowa-Newerlego pochodziła z biednej rodziny żydowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Abramow-Newerly Żydzi reportaż Joanna Bogusławska reportaż w Jedynce

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. "Przywrócić pamięć" - reportaż Joanny Bogusławskiej

W warszawskiej galerii Kordegarda można oglądać wystawę pt. "Pamięć 1943", w związku z 80. rocznicą Powstania w Getcie. Ekspozycja prezentuje dokument: Raport Stroopa, oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. Współczesnym odniesieniem do świadectwa historii są rysunki, fotografie oraz plakaty.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski Joanna Bogusławska getto warszawskie Narodowe Centrum Kultury

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Reportaż "Przywrócić pamięć" [POSŁUCHAJ]

W warszawskiej galerii Kordegarda można oglądać wystawę pt. "Pamięć. 1943", w związku z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim. Ekspozycja prezentuje raport Stroopa oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. Współczesnym odniesieniem do świadectwa historii są rysunki, fotografie oraz plakaty.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski Joanna Bogusławska getto warszawskie Narodowe Centrum Kultury pr poleca powstanie w getcie

Polscy strażacy o misji w Turcji. Reportaż "Ocalić życie" [POSŁUCHAJ]

Misję w Turcji zakończyła grupa ratownicza Husar Poland, w skład której wchodziło 76 strażaków i osiem wyszkolonych psów. Wylecieli oni z Polski już następnego dnia po trzęsieniu ziemi. Prowadzili akcję ratowniczą w mieście Besni, w którym wskutek trzęsienia ziemi zawaliło się blisko trzydzieści domów. Udało im się uratować 12 osób. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż pr poleca Turcja straż pożarna trzęsienie ziemi Joanna Bogusławska

Polscy strażacy o misji w Turcji. "Ocalić życie" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Pobyt w Turcji zakończyła grupa ratownicza Husar Poland, w skład której wchodziło 76 strażaków i osiem wyszkolonych psów. Na misję wylecieli oni już następnego dnia po trzęsieniu ziemi. Polscy strażacy prowadzili akcję ratowniczą w mieście Besni, w którym wskutek trzęsienia ziemi zawaliło się blisko trzydzieści domów.
Zobacz więcej na temat:  reportaż trzęsienie ziemi Turcja Joanna Bogusławska

Jan Paweł II przemieniał ludzi. Reportaż "Niezatarte ślady" [POSŁUCHAJ]

Dla profesora Andrzeja Zielińskiego Jan Paweł II był najlepszym nauczycielem. Prowadził i wciąż prowadzi go przez życie. Andrzej przyjechał na studia muzyczne do Krakowa, nikogo tam nie znał. Trafił do harcerstwa i tam poznał Karola Wojtyłę. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Niezatarte ślady".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Paweł II Karol Wojtyła reportaż pr poleca Joanna Bogusławska

Dzień wagarowicza, czyli zabawa zamiast szkoły. Reportaż "Od buntu do akceptacji" [POSŁUCHAJ]

Pierwszy dzień wiosny, zwłaszcza, jeśli na zewnątrz świeci słońce, a wokół pachną kwiaty, nie nastraja do siedzenia w szkolnej ławce. Zdecydowanie atrakcyjniejsze wydaje się wyjście na świeże powietrze. Dlatego 21 marca został nazwany dniem wagarowicza. Zachęcamy do wysłuchania reportażu autorstwa Joanny Bogusławskiej pt. "Od buntu do akceptacji". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska pr poleca