Nabokov nie cenił Sołżenicyna jako pisarza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 22:00
Amerykańska dziennikarka Andrea Pitzer w wydanej niedawno "Ukrytej historii Vladimira Nabokova" zestawia autora "Lolity" z innym rosyjskim pisarzem Aleksandrem Sołżenicynem. Czy takie porównanie ma sens?
Audio
  • Vladimir Nabokov nie cenił Aleksandra Sołżenicyna jako pisarza (Strefa literatury/Dwójka)
Vladimir Nabokov. Biografię pisarza pióra Andrei Pitzer czytaliśmy na antenie Dwójki
Vladimir Nabokov. Biografię pisarza pióra Andrei Pitzer czytaliśmy na antenie DwójkiFoto: PAP/Photoshot

W ocenie gościa audycji "Strefa literatury" w radiowej Dwójce Leszka Engelkinga, tłumacza wielu powieści Vladimira Nabokova i znawcy jego twórczości, Aleksander Sołżenicyn był kompletnie innym typem pisarza niż Nabokov.

- Andrea Pitzer twierdzi, że wbrew pozorom wiele ich łączyło. Moim zdaniem to gruba przesada, bo w tym, co było dla nich najważniejsze, a najważniejsza dla pisarza jest jego twórczość, byli skrajnie różni. Nie przypadkiem Nabokov nie cenił Sołżenicyna jako pisarza, cenił jego odwagę, cenił jego rolę w poinformowaniu świata Zachodniego o tym, co się zdarzyło w Rosji, o zbrodniach komunistycznego reżimu w Rosji, ale nie cenił go jako twórcy - podkreślił.

- Sołżenicyn pisał w dużej mierze wprost, był pisarzem, który uprawiał bardzo tradycyjną formę pisania, mówiono nawet o nim, że to jakiś przypadek, że XIX-wieczny pisarz rosyjski pojawił się między nami. Nabokov pisał niebezpośrednio - wyjaśnił gość radiowej Dwójki.
***
Tytuł audycji:
"Strefa literatury"
Prowadzi: Dorota Gacek
Gość:
Leszek Engelking
Data emisji:
8.02.2015
Godzina emisji:
18.00
kk/mc

Czytaj także

Michaił Bułhakow – mistrz niedoceniony za życia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 06:12
– Bułhakow potrafił świetnie sportretować krzywo otaczającą go rzeczywistość – podkreślał Andrzej Drawicz. Niestety za życia tego wielkiego pisarza niewielu potrafiło to dostrzec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukryta historia Vladimira Nabokova

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 14:00
60 lat temu "Lolita" rozpętała prawdziwą burzę, a dzięki niej autor zyskał miano jednego z najważniejszych pisarzy minionego wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Maszeńka" Nabokova, czyli miłość w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 12:42
Zapraszamy na słuchowisko według debiutanckiej powieści Nabokova. "Maszeńka" to znakomity obraz rosyjskiej emigracji w latach 20. XX wieku.
rozwiń zwiń