Walka karnawału z postem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 09:00
Po okresie Adwentu i nastroju oczekiwania, po świątecznych rytuałach i towarzyszącej im muzyce, stanęliśmy po stronie karnawału, gdyż w naturze cenna jest równowaga.
Audio
  • Walka karnawału z postem (Między dźwiękami/Dwójka)
Pieter Bruegel Walka karnawału z postem (fragment obrazu)
Pieter Bruegel "Walka karnawału z postem" (fragment obrazu)Foto: Wikimedia/domena publiczna

Obfitujący w podteksty, symboliczne odniesienia, zachwycający mistrzowskim rozplanowaniem przestrzeni i oszałamiającym bogactwem postaci obraz Pietera Bruegela (1559 r.) zyskał w kulturze europejskiej dawno już rangę archetypu. Pozwala to spojrzeć na temat obrazu nieco szerzej – Karnawał to nie tylko obżartuch z pasztetem na głowie, to także zachwyt światem i naturą, poczucie radości życia, swobodne smakowanie uczuć i namiętności. Słowem – wszystko to, co sprzeciwia się poczuciu nędzy życia, grzeszności człowieka, potrzebie nieustającej pokuty. Na przestrzeni wieków wiele było okazji do manifestacji takich, pełnych aprobaty wobec piękna świata, uczuć. Najprostszym i najczęściej spotykanym były wszelkie widome przejawy radości: festyny, tańce, zabawy.

W audycji przyglądaliśmy się tańcom średniowiecznym  i renesansowym, inscenizacjom komedii madrygałowych, obrazkom z karnawału weneckiego. A także wytwornym zabawom dworu francuskiego i plebejskim rozrywkom XVII wiecznej Anglii, udaliśmy się nawet do odległego i egzotycznego Peru.

***

Tytuł audycji: Między dźwiękami 

Prowadzą: Ewa Obniska i Magdalena Łoś

Data emisji: 13.01.2018

Godzina emisji: 21.00

mko

Czytaj także

Bożonarodzeniowa muzyka od średniowiecza po barok

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 12:50
Pozostaliśmy w niepowtarzalnym klimacie świątecznym i wysłuchaliśmy z Państwem muzyki, która nie przychodzi na myśl od razu, gdy pada hasło "Boże Narodzenie"...
rozwiń zwiń