X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Les Arts Florissants i splendor grand siècle

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 08:00
40 lat temu William Christie założył Les Arts Florissants, jeden z najsławniejszych zespołów muzyki dawnej na świecie. Amerykanin, absolwent Harvardu i Yale, we Francji przebywał wówczas zaledwie od 8 lat, musiał mieć jednak w sobie wielką determinację a także wizję tego, co pragnął osiągnąć – odkryć splendor grand siecle.
Audio
  • Les Arts Florissants i splendor grand siècle (Między dźwiękami/Dwójka)
Okładki płyt zespołu Les Arts Florissants
Okładki płyt zespołu Les Arts FlorissantsFoto: mat. promocyjne

Dziś od dawna ma obywatelstwo francuskie, jest kawalerem wielu zaszczytnych orderów, a także członkiem francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. We Francji otacza go rodzaj kultu, który łatwo zrozumieć – rozsławił bowiem na świecie francuski repertuar teatralny i religijny XVII – XVIII w. W tym przypadku zbiegły się w szczęśliwy sposób indywidualne rysy osobowości Christiego i główne cechy francuskiej estetyki "wielkiego wieku".

Jego chłodny, precyzyjny, oszczędny sposób dyrygowania, skłonność do cyzelowania detali, precyzja rytmiczna, subtelne wyczucie kolorystyki – wszystko to znakomicie harmonizuje z francuskim esprit. Rozumie  doskonale francuską elegancję i wykwintny smak, ale także dworski koturn i patos, właściwy dla muzyki czasów Ludwika XIV. Wiele jego dawnych nagrań do dziś nie traci aktualności, przeciwnie – stanowi wzorzec stylowości . Trudno dziś wyobrazić sobie światową fonografię bez jego kreacji tragedii lirycznych, oper-baletów, czy wielkich motetów dworskich. Posłuchamy kilku przykładów – poczynając od pamiętnego nagrania Atysa Lully’ ego (1987 r.), wystawionego z wielkim pietyzmem w barokowej scenografii i choreografii. Od tego zaczęło się to wspaniałe odrodzenie francuskiego teatru muzycznego, które obserwujemy dzisiaj.

Osobne miejsce w tym dorobku zajmują dzieła Rameau z Hipolitem i Arycją na czele, gdzie oglądamy Christiego jako rasowego człowieka teatru, znakomitego dramaturga, kreatora wielkich emocji. Nie zapomnimy też o muzyce Charpentiera (patrona zespołu, od którego sztuki bierze on swą nazwę). Trzeba koniecznie wspomnieć wiele innych – niezwykle cennych – nagrań dokonanych przez Christiego z jego ukochanym zespołem (to dzieło mojego życia – jak powiada),  choćby świetne kreacje oper i oratoriów Haendla (jak OrlandoAlcina, czy Baltazar). Ostatnio artysta sięga coraz częściej po dzieła Bacha – by przywołać nagranie Mszy h-moll, wydane w ubiegłym roku. Niech stanowi ono zaproszenie na bliski już koncert Les Arts Florissants z Pasją Janową Bacha w Gdańsku.

***

Tytuł audycji: Między dźwiękami 

Prowadziły: Ewa Obniska i Magdalena Łoś

Data emisji: 24.03.2018

Godzina emisji: 21.00

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agnieszka Budzińska-Bennett: Kathleen Battle to głos stulecia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 12:21
- Usłyszałam ją kiedyś, będąc uczennicą szkoły średniej w Szczecinie i do dziś nie jestem w stanie się od tego głosu uwolnić - opowiadała w Dwójce wokalistka specjalizująca się w muzyce średniowiecza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bałdych: muzyka sakralna jest balsamem na pędzący świat

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 11:11
- Jako artysta, chciałbym muzyką wnieść jakąś wartość w życie ludzi, którzy mnie otaczają. Odnalazłem tę wartość w muzyce sakralnej - opowiadał ceniony skrzypek o swoim najnowszym albumie "Sacrum Profanum".
rozwiń zwiń