Śledztwo w sprawie śmierci Chopina

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 14:00
- Jako gastroenterologa zastanowiło mnie, że według danych z paszportu w wieku 28 lat Chopin miał 170 cm wzrostu, a tylko 44 kg wagi – mówił w Dwójce prof. Wojciech Cichy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Audio
  • Kto towarzyszył Fryderykowi w ostatnich dniach? Czy było jego życzeniem, żeby wyjąć jego serce? Na co chorował? Przedstawiamy fakty i legendy dotyczące jego śmierci i ostatniej woli kompozytora. (PR, 15.10.2013)
Fryderyk Chopin mieszkał w Warszawie w latach 1810-1830
Fryderyk Chopin mieszkał w Warszawie w latach 1810-1830Foto: Louis-Auguste Bisson/Wikipedia/domena publiczna

- 3 doktorów z całej wyspy najsławniejszych: jeden wąchał com pluł, drugi stukał skądem pluł, trzeci macał i słuchał, jakem pluł. Jeden mówił, żem zdechł, drugi - że zdycham, 3-ci - że zdechnę - pisał Fryderyk Chopin w liście do Juliana Fontany z Majorki w listopadzie 1838 roku.

Prof. Wojciech Cichy, pediatra i gastroenterolog, powiedział, że w bardzo wielu opracowaniach dotyczących chorób Chopina można przeczytać, że Chopin chorował na gruźlicę i zmarł z jej powodu. - Koch jednak odkrył prątki gruźlicy dopiero w 1882 r. - przypomniał. - Zdziwiłem się więc, skąd pewność, że to właśnie gruźlica zabiła kompozytora. To mogło być coś innego. Chopin mógł też cierpieć na dwie choroby. Zacząłem śledzić piśmiennictwo. Pewnym ułatwieniem było to, że w 1987 r. John O'Shea zaczął podejrzewać, że Chopin chorował na mukowiscydozę. Ponieważ zajmowałem się tą chorobą już kilkanaście lat, skojarzyłem kilka faktów. Okazało się, że w danych na temat zdrowia Chopina znajdowały się objawy charakterystyczne dla gruźlicy, ale wiele było też tych wskazujących na mukowiscydozę - opowiadał.

Prof. Tadeusz Dobosz z Katedry medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu mówił o perspektywach, jakie otwierają się przed badaczami zakonserwowanego serca Fryderyka Chopina. Potrzebna jest tylko zgoda na pobranie próbek serca z warszawskiego kościoła Świętego Krzyża. - Umiemy już preparować materiał genetyczny bez naruszania preparatu, bowiem w płynie muzealnym jest wystarczająco dużo złuszczonych komórek - mówił lekarz. - Badając je możemy sprawdzić hipotezę, że Chopin cierpiał na łagodną postać mukowiscydozy. Trzeba zaznaczyć, że to choroba genetyczna, a wiele wskazuje na to, że Emilia, siostra Chopina, zmarła z jej powodu - dodał.

Zajrzeliśmy też do Muzeum Fryderyka Chopina, by przypomnieć sobie fakty i legendy dotyczące jego śmierci i ostatniej woli kompozytora. Grażyna Michniewicz i Weronika Witczak opowiadały m.in. o organizacji wielkiego przedsięwzięcia, jakim był uroczysty pogrzeb Chopina. Genealog Piotr Mysłakowski mówił zaś o sercu kompozytora i jego peregrynacjach.

Audycję prowadziła Agata Kwiecińska.

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin MUZYKA

Czytaj także

Kłótnie z Andrzejem Chłopeckim

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 10:00
- Często zaciekle spieraliśmy się o muzykę. Ale te dyskusje wzbogacały nas obu - mówił w Dwójce kompozytor Paweł Szymański. W przerwie koncertu "Andrzej Chłopecki in memoriam" wspominaliśmy zmarłego przed rokiem muzykologa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Karol Radziwonowicz płakał przez Chopina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 19:00
- Muzyki uczył mnie ojciec. W domu nazywałem go "tatą", ale na lekcji musiałem mówić "panie profesorze" - opowiadał w Dwójce Karol Radziwonowicz, pianista znany słuchaczom Dwójki jako sędzia "Płytowego Trybunału Dwójki".
rozwiń zwiń