Lekcja życia Ireneusza Gugulskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 13:00
Dziś "Opowieści po zmroku" dedykujemy fenomenowi "Gugula", wybitnego polonisty z VI LO im. Reytana w Warszawie, człowieka z tajemnicą, który będąc formalnie częścią systemu - nauczycielem w znanym warszawskim liceum – kontestował go.
W 100-lecie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana przybyło około  3 tysięcy jej absolwentów. Wielu z nich było uczniami  Ireneusza Gugulskiego
W 100-lecie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana przybyło około 3 tysięcy jej absolwentów. Wielu z nich było uczniami Ireneusza GugulskiegoFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Swoim uczniom pozostawił swoisty testament, czyli list, który wysłał do maturzystów z obozu dla internowanych w Jaworzu w 1982 roku.
Na czym polegała tajemnica "Gugula"? Odpowiedzi postarają się udzielić jego bliscy - żona Cecylia, córka Zofia i syn Marcin, a także dominikanin ojciec Jacek Salij, Antoni Pawlak i Andrzej Celiński, współinternowani po 13 grudnia 1981 roku w Jaworzu, i jego uczniowie: Włodzimierz Bolecki, Wojciech Fałkowski, Jan Walewski, Jerzy Sosnowski, Paweł Stępień, Stanisław Falkowski, Grzegorz Senatorski, Maciej Stanecki, Wojciech Tuleya.

Porozmawiamy także z Martą Umińską, która na przełomie 1982 i 83 roku zarejestrowała fragmenty Gugulowych wykładów. Zaprasza Bartosz Panek.

19 maja (poniedziałek), godz. 21.30-22.30

asz/jp

Czytaj także

Lektura "Nad Niemnem" wymaga wprawy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 09:00
– Ta powieść jest dla wielu czytelników trudna ze względu na skomplikowany język Elizy Orzeszkowej. Jednak czytanie tej prozy to umiejętność, którą można nabyć – mówiła w Dwójce prof. Grażyna Borkowska podczas dyskusji na temat powieści "Nad Niemnem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mistrz i Małgorzata": po co Rosjanom diabły?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 20:00
- To stary wątek nowoczesnej literatury rosyjskiej. W latach 20. tamtejsza inteligencja potrzebowała go by oswoić się z dyktaturą bolszewicką - mówił profesor Adam Pomorski w audycji "Te wstrętne lektury", poświęconej tym razem słynnej powieści Michała Bułhakowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W co wierzył Jan Kochanowski?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 12:00
- W twórczości przyjął stanowisko ponadwyznaniowe. Nie odwoływał się ani do kultu Matki Boskiej ani świętych. Dlatego jego "Psalmy" były wykonywane w katolickich kościołach oraz w protestanckich zborach - podkreślał w Dwójce prof. Janusz Tazbir. A gdzie i kiedy Jan Kochanowski przyjął ideały renesansowego humanizmu?
rozwiń zwiń