Pierwszy Polak z "radiowym Oscarem". Za "Śmierć słonia"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 16:00
Witold Zadrowski, laureat Prix Italia z 1966 za reportaż nagrany w Afryce w czasie safari, był bohaterem pierwszej audycji Dwójkowego cyklu o wielkich radiowych reportażystach.
Audio
  • Audycja poświęcona Witoldowi Zadrowskiemu, wybitnemu reportażyście Polskiego Radia (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Pierwszy Polak z radiowym Oscarem. Za Śmierć słonia
Foto: sxc.hu

- To nie jest strach, jak się na polowanie idzie. To nie jest strach, jak słoń atakuje. W tym czasie nie wiem, co to jest, że człowiek się nie boi. Ale potem, już po szarży słoniowej, potem dopiero się czuje, co to było – opowiadał myśliwy w reportażu Witolda Zadrowskiego "Śmierć słonia".
Jak doszło do powstania dokumentu, który zdobył – jako pierwszy dla Polskiego Radia – prestiżową Prix Italia? Witold Zadrowski, wspominała w Dwójkowej audycji Krystyna Melion, uchodził za dokumentalistę, który z jednej strony niesamowicie wyczuwał temat, wiele rzeczy potrafił przewidzieć ("zwierzyna szła na niego sama, potrafił strzelić bezbłędnie"), z drugiej – miał po prostu trochę szczęścia. Do Afryki pojechał przypadkiem, w zastępstwie.
W audycji przedstawiliśmy również obszerne fragmenty samych reportaży Witolda Zadrowskiego – przejmującej "Śmierci słonia" czy wcześniejszego dokumentu, poświęconego problemom ludzi uzależnionych od alkoholu.

W roku jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia raz w miesiącu w "Opowieściach po zmroku" przypominać będziemy sylwetki i dorobek mistrzów polskiego reportażu radiowego.

***

Tytuł audycji: "Opowieści po zmroku"

Przygotowały: Agnieszka Walewicz, Katarzyna Nowak

Gość: Krystyna Melion (reportażystka Polskiego Radia)

Data emisji: 9.02.2015

Godzina emisji: 21.00

jp/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reportaż Bartosza Panka nagrodzony "radiowym Oscarem"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 12:50
Bartosz Panek otrzymał nagrodę 66. Prix Italia, najbardziej prestiżowego konkursu dla twórców radiowych i telewizyjnych. Z twórcami reportażu "Chcę więcej" oraz jego bohaterem - wiolonczelistą Dominikiem Połońskim - spotkaliśmy się w czwartek, 16 października w Studiu PR im. Władysława Szpilmana.
rozwiń zwiń