REKLAMA

Reportaż Bartosza Panka nagrodzony "radiowym Oscarem"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 12:50
Bartosz Panek otrzymał nagrodę 66. Prix Italia, najbardziej prestiżowego konkursu dla twórców radiowych i telewizyjnych. Z twórcami reportażu "Chcę więcej" oraz jego bohaterem - wiolonczelistą Dominikiem Połońskim - spotkaliśmy się w czwartek, 16 października w Studiu PR im. Władysława Szpilmana.
Audio
  • Spotkanie z twórcami reportażu "Chcę więcej" oraz jego bohaterem - wiolonczelistą Dominikiem Połońskim (16 października 2014, Studio PR im. W. Szpilmana)
  • Z Bartoszem Pankiem rozmawia Katarzyna Nowak (Dwójka)
Bartosz Panek i Dominik Połoński w Studiu PR im. Władysława Szpilmana
Bartosz Panek i Dominik Połoński w Studiu PR im. Władysława SzpilmanaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Chcę więcej" opowiada o wiolonczeliście Dominiku Połońskim, który w 2004 roku zachorował na nowotwór mózgu. Po kilku operacjach i żmudnej rehabilitacji jest dziś jedynym muzykiem, który podczas gry na wiolonczeli używa tylko prawej ręki. Dokument Bartosza Panka zrealizowany został dzięki konkursowi stypendialnemu im. Jacka Stwory. Nagrodzeni w nim dziennikarze dostają od Polskiego Radia szczególny prezent - możliwość zrealizowania reportażu marzeń.

– W reportażu Bartosza Panka ujęła nas wspaniała historia, głos bohatera, jego przeżycia i jego walka, a zarazem przepiękny dźwięk – mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Hanna Bogoryja-Zakrzewska, jurorka festiwalu Prix Italia. – Wszyscy jurorzy powiedzieli, że w tym roku to najlepszy program pod względem brzmienia i realizacji radiowej – dodała.

Wysłuchaliśmy także bohatera reportażu, Dominika Połońskiego, który, gratulując nagrody dziennikarzowi Dwójki i swemu przyjacielowi, wspominał okres ich wspólnej pracy. – Przez ten rok udało ci się dzięki empatii, wrażliwości i skupieniu dotrzeć głębiej do zrozumienia tego, kim jestem, niż większości osób w moim życiu. Udało ci się zrozumieć, czym jest moja sztuka, jak wiele ona dla mnie znaczy – powiedział muzyk.

Z obecnym w Turynie na gali rozdania nagród Bartoszem Pankiem łączyliśmy się telefonicznie. Autor reportażu wyznał, że współpraca z Dominikiem Połońskim także jemu dała bardzo wiele. – Pokazała mi, jak w pewnych momentach walczyć o to, co najważniejsze – mówił.

W studiu gościliśmy także Janinę Jankowską, laureatkę Prix Italia w 1981 r. za "Polski sierpień" oraz Joannę Szwedowską, która opiekuje się reportażem w Programie 2 Polskiego Radia.

***

Konkurs Międzynarodowego Festiwalu Radiowo-Telewizyjnego Prix Italia nazywany jest "radiowymi Oscarami". W tym roku nagrody w Turynie rozdane zostaną po raz 66. – Ten konkurs, obok Prix Europa, uchodzi w środowisku radiowym za najbardziej prestiżowy – tłumaczyła kiedyś w Dwójce Katarzyna Błaszczyk . – Dla werdyktu jury istotna jest nie tylko treść audycji. Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób została ona zrealizowana, jak brzmi, co dzieje się na drugim planie dźwiękowym – opowiadała.

Za ten reportaż nasz redakcyjny kolega otrzymał już nagrodę Radiowa Premiera Roku w konkursie Melchiory 2014 oraz Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.

Czytaj także

Gra na wiolonczeli jedną ręką, ale chce osiągnąć więcej

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 12:33
Poruszająca historia Dominika Połońskiego – utalentowanego wiolonczelisty, laureata wielu muzycznych nagród.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dominik Połoński chce więcej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 16:00
- To ekstremista dokonujący wielkich rzeczy zarówno w muzyce, jak i w życiu prywatnym - mówił w Dwójce Bartosz Panek o bohaterze swojego reportażu "Chcę więcej", Dominiku Połońskim, jedynym na świecie artyście, który gra na wiolonczeli tylko prawą ręką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartosz Panek laureatem konkursu im. Krystyny Bochenek

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 21:04
Dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia zdobył w sobotę w Katowicach Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek za reportaż pt. "Chcę więcej", będący opowieścią o wiolonczeliście Dominiku Połońskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień i wiolonczela z dwiema wykałaczkami

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:00
– Chodziło o to, by odejść od klasycznego idiomu i brzmienia wiolonczeli – mówił w Dwójce Artur Zagajewski, kompozytor utworu "brut", który zabrzmi na inauguracyjnym koncercie Warszawskiej Jesieni w wykonaniu m.in. grającego jedną ręką Dominika Połońskiego.
rozwiń zwiń