"Danuta Szaflarska to fenomen na skalę światową"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 11:40
- Nie wiem, czy na świecie jest druga taka aktorka, która w wieku 100 lat gra w dwóch teatrach i obecnie w trzech sztukach - mówiła o Danucie Szaflarskiej Barbara Horawianka.
Audio
  • Portret Danuty Szaflarskiej. Audycja Anny Lisieckiej i Iwony Malinowskiej (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Aktorka Danuta Szaflarska podczas uroczystości wręczenia jej Nagrody Złotego Berła przyznawanej przez Fundację Kultury Polskiej w Teatrze Narodowym w Warszawie (25.11.2013)
Aktorka Danuta Szaflarska podczas uroczystości wręczenia jej Nagrody Złotego Berła przyznawanej przez Fundację Kultury Polskiej w Teatrze Narodowym w Warszawie (25.11.2013)Foto: PAP/Jacek Turczyk

Danuta Szaflarska 6 lutego skończyła 100 lat,  mimo to ciągle pozostaje aktywna zawodowo. Co więcej, pamięci mogą jej pozazdrościć znacznie młodsi koledzy. - Kiedy jej się spytałam, czy chodzi na próby, powiedziała, że w zasadzie ich nie potrzebuje, bo sobie w domu przyswaja tekst całej sztuki i może potem podpowiadać innym ich kwestie - opowiadała o jubilatce aktorka Barbara Horawianka.

Zdaniem reżyserki Doroty Kędzierzawskiej, obcując z jubilatką, można odnieść wrażenie, że wielu młodych ludzi jest mentalnie starszych niż Danuta Szaflarska. - Oni znaleźli sobie miejsce w życiu i tego się uczepili. Zachodzące zmiany powodują w nich nerwowość. Ona ma szacunek dla zmian, budzą w niej ciekawość.

***
Audycja: Opowieści po zmroku
Tytuł reportażu:
Portret Danuty Szaflarskiej
Autorki: Anna Lisiecka i Iwona Malinowska
Data emisji: 16.02.2015
Godzina emisji: 21.00
bch/jp

Czytaj także

Danuta Szaflarska - młodzieńcza staruszka

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 18:50
– Jestem przekonany, że gdyby trzeba było jeszcze raz obsadzić "Tango", trudno byłoby znaleźć lepszą Babcię – mówił aktor Piotr Adamczyk.
rozwiń zwiń