Wszystkie grzechy Pippi Pończoszanki

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 13:00
- Po wydaniu drugiego tomu przygód Pipi pewien profesor pedagogiki, a za nim kolejni krytycy, uznał, że Pończoszanka jest nienormalna i niebezpieczna dla dzieci - opowiadała literaturoznawczyni Ulla Lindquist.
Audio
  • Rozmowa o związkach biografii Astrid Lidgren i Pipi Pończoszanki w 70. rocznicę urodzin tej drugiej (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Pippi Pippi Pończoszanka w kadrze ze słynnej filmowej serii
Pippi Pippi Pończoszanka w kadrze ze słynnej filmowej seriiFoto: PAP/DPA

- "Szaleństwo" Pipi to zaprzeczenie sztywnego szwedzkiego modelu wychowania - wspominała krajanka Astrid Lindgren. - Dla mojego pokolenia kluczowa była płeć Pipi. Proszę pamiętać, że należę do pierwszej generacji szwedzkich kobiet, które dzięki pracy zyskały ekonomiczną samodzielność - dodała.

Tłumaczka Justyna Czechowska zwróciła uwagę, że odwaga i samodzielność to cechy, które Pończoszanka zawdzięcza Lindgren. Przyszła pisarka w bardzo młodym wieku zaszła w niechcianą ciążę. Musiała opuścić rodzinną wioskę i oddać ukochanego syna na wychowanie do Kopenhagi. Długo pracowała na to, by wyjść ze skrajnego ubóstwa i połączyć się z dzieckiem. - W końcu spotkała miłość życia i odwaga oraz mądrość Pipi zwyciężyły - podsumowała Czechowska.

W audycji mowa była także o pracy Astrid Lindgren dla... szwedzkiego wywiadu.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer i Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Ulla Lindquist (szwedzka literaturoznaczyni), Justyna Czechowska, Anna Węgleńska (tłumaczki ze szwedzkiego)

Data emisji: 1.06.2015

Godzina emisji: 21.00

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Astrid Lindgren: pisarka, która potrafiła słuchać

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 14:37
- Astrid Lindgren słynęła z niesamowitego poczucia humoru - wspomina Margareta Strömstedt, przyjaciółka i biografka szwedzkiej autorki literatury dziecięcej.
rozwiń zwiń