REKLAMA

Awaria amerykańskiej lampy radiowej. Ze wspomnień Stanisława Fibicha

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 11:00
Pracownikiem Polskiego Radia Stanisław Fibich był od lat 50. XX wieku, ale radiowe medium fascynowało go niemalże od początku jego powstania.
Audio
  • Reportaż "Na początku było Radio" (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Reportaż Na początku było Radio jest swoistym aneksem do tego, co dotąd powiedziano o Radiu publicznym w jego 90-lecie. Na zdj. młoda para przy domowym radioodbiornikiu. Polska, 1946.
Reportaż "Na początku było Radio" jest swoistym aneksem do tego, co dotąd powiedziano o Radiu publicznym w jego 90-lecie. Na zdj. młoda para przy domowym radioodbiornikiu. Polska, 1946. Foto: PAP/CAF

Przedwojenna gimnastyka radiowa. Chwyt propagandowy z zanurzonym mikrofonem w akwarium. Największa gafa radiowych wiadomości sportowych. Pogadanka propagandowa z brakującą kiełbasą w tle. Usunięcie z ramówki muzyki Edvarda Griega w ramach zemsty za Nobla dla Wałęsy. Skandaliczna awaria amerykańskiej lampy radiowej.

Te i inne opowieści (okraszone fragmentami archiwalnych audycji) wysłuchamy w reportażu o 90-letniej historii Polskiego Radia. Jego narratorem jest inżynier Stanisław Fibich - uczestnik Powstania Warszawskiego, harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Pułku "Baszta" na Mokotowie, a później pracownik Centrum Naukowo- Badawczego Techniki Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Joanna Szwedowska

Tytuł reportażu: "Na początku było Radio"

Autor reportażu: Wojciech Markiewicz

Data emisji: 2.11.2015

Godzina emisji: 21.45

jp/mm

Czytaj także

Guglielmo Marconi i początki radia

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 06:10
– Marconiemu się udało, bo był człowiekiem zbyt mało wykształconym i nie wiedział, że to co chce zrobić jest niemożliwe – mówił na antenie PR Bolesław Orłowski – Edisonowi też się wydawało, że pewne rzeczy są możliwe, chociaż specjaliści uważali je za niemożliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Od radiostacji "Świt" do "Błyskawicy"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 08:15
23 września 1939 roku Polskie Radio przestało nadawać. Źródłem informacji stały się dla Polaków audycje zza granicy. Tak było do roku 1943, gdy uruchomiono radiostację "Świt".
rozwiń zwiń