Paweł Hertz. Piękny człowiek z innej epoki

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 15:00
– Był jak osobna wyspa, odmienna w morzu zunifikowanej PRL-owskiej bylejakości – mówił Marek Nowakowski o Pawle Hertzu, którego wspominaliśmy w 15. rocznicę śmierci.
Audio
  • Paweł Hertz. Piękny człowiek z innej epoki (Opowieści po zmroku/Dwójka)
W 2015 roku Jacek Podsiadło otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości oraz Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom wierszy Przez sen.(zdjęcie ilustracyjne)
W 2015 roku Jacek Podsiadło otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką "Silesius" za całokształt twórczości oraz Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom wierszy "Przez sen".(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/TKarts

Korespondencja Pawła Hertza
Hertz Iwaszkiewicz 1200.JPG
Iwaszkiewiczowie i Paweł Hertz. Przyjaźń w listach

Paweł Hertz zmarł 13 maja 2001 r. w wieku 82 lat. Trzy lata wcześniej w gawędach nagranych dla Polskiego Radia opowiadał o sobie:

– Tak się moje życie ułożyło, że w czasie jego długiego trwania poznałem setki ludzi najrozmaitszego stanu, zawodu, wyznania, pochodzenia, w kraju i poza krajem. Myślę, że odniosłem z tego wielkie korzyści bez względu na to, czy to były znajomości bliższe, czy dalsze. Każdy poznany człowiek coś ze sobą przynosił i chcę wierzyć, że również on, stykając się ze mną, coś z tego dla siebie brał – mówił.

Jego przyjaciele i znajomi potwierdzają te przypuszczenia, opowiadając także o tym, dlaczego Pawła Hertza określano mianem "perskie książątko" i czemu kelnerzy obsługiwali go zawsze z większym szacunkiem niż innych gości.

Posłuchaj gawęd Pawła Hertza
poezja_663.jpg
Życie strofami pisane

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku 

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Goście: Maria Iwaszkiewicz, Adam Pomorski, Marek Zagańczyk

Z nagrań archiwalnych: Paweł Hertz, Marek Nowakowski, Erwin Axer

Data emisji: 30.05.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Czytaj także

Iwaszkiewiczowie i Paweł Hertz. Przyjaźń w listach

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 18:00
Fragmenty dwutomowej korespondencji między Pawłem Hertzem a Anną i Jarosławem Iwaszkiewiczami czytał w Dwójce Mateusz Rusin.
rozwiń zwiń