Jarosław Abramow-Newerly: nut Chopina szukałem w masce gazowej

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 15:40
- Cezurą w moim życiu, tej pewnej szarości, było pojawienie się grupy STS-u. Wciągnąłem się - wspominał w Dwójce kompozytor i pisarz.
Audio
  • Jarosław Abramow-Newerly o STS-ie, Żoliborzu i studium wojskowym
Jarosław Abramow - Newerly
Jarosław Abramow - NewerlyFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

80. lat skończył ceniony pisarz, kompozytor, dziennikarz i aktor w jednej osobie. Jubilat był gościem w Dwójkowych "Opowieściach po zmroku".
W specjalnym wydaniu programu Jarosław Abramow-Newerly wspominał czasy swojej młodości, Studencki Teatr Satyryków; opowiadał też o swoim życiu na emigracji w Kanadzie.
Artysta sypał opowieściami, wspominał m.in. studium wojskowe, w którym uczestniczył razem z Ryszardem Kapuścińskim.
- Najważniejszy numer to było szukanie nut Chopina. Porucznik mówił "Szukać nut Chopina. W maskach gazowych" - opowiadał kompozytor w Dwójce.
- Cezurą w moim życiu, tej pewnej szarości, było pojawienie się grupy STS-u. Wciągnąłem się - mówił dalej jubilat.
W 1955 roku po raz pierwszy przyjechała do Polski królowa belgijska na Konkurs Chopinowski. STS napisał z tej okazji piosenkę "Salve regina". Brytyjska królowa miała "podnosić ducha polskich monarchistów w PRL-u".
- To był tak odważny tekst, że ludzie oniemieli - opowiadał Abramow-Newerly - Marzec 1955, rządy Bieruta, na półtora roku przed październikiem, kiedy jeszcze szkolenie marksistowskie, partia była wiodącą siłą, jak za Stalina. (...) Aplauz, ryk publiczności był zupełnie niezwykły. Po prostu szok.

Wspomnienia przyjaciół Jaroława Abramowa-Newerly w cyklu "Zapiski ze współczesności".

Posłuchaj obszernych fragmentów audycji "Opowieści po zmroku" Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej.

Zobacz więcej na temat: Jarosław Abramow-Newerly
Czytaj także

Libera: bardzo bym się cieszył, gdyby wrócił

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 23:59
- Nie wiem, czy to jest życzenie, które się będzie Jarkowi podobało. Ja bym sobie bardzo życzył, żeby on wrócił do Polski na stałe i żeby wziął się tu do roboty - mówił Antoni Libera o o Jarosławie Abramowie-Newerlym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Abramow-Newerly skończył 80 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 10:37
Jarosław Abramow-Newerly, pisarz, kompozytor, autor tekstów i słuchowisk radiowych, 14 maja skończył 80 lat. Jest autorem takich książek jak "Lwy mojego podwórka", "Pan Zdzich w Kanadzie", "Nawiało nam burzę".
rozwiń zwiń