"Krótka historia pijaństwa". Jak alkohol zmienił bieg dziejów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 16:00
- Tytuł książki to bezpośrednia parafraza Ernsta Gombricha i jego "Krótkiej historii świata". Tu wprost jest to parodia tego znanego dziełka, które w świecie anglosaskim, ale i w Polsce, zrobiło karierę - mówił w Dwójce Aleksander Przybylski, autor "Literackiego almanachu alkoholowego".
Audio
  • Aleksander Przybylski o książce "Krótka historia pijaństwa" Marca Forsytha (Droga przez mąkę/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Pixabay

Wydana w 2018 roku "Krótka historia pijaństwa" Marca Forsytha to żartobliwa próba opowiedzenia dziejów świata powodowanych przez alkohol. - Tytułem i formą jest tutaj Gombrich, ale Gombrich ukąszony przez Douglasa Adamsa i Jeremy'ego Clarksona, jeśli chodzi o humor i podejście - podkreślał Aleksander Przybylski.

Jakie ważne wydarzenia historyczne Marc Forsyth uzasadnia nadmiarem alkoholu albo brakiem dostępu do niego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Aleksander Przybylski (kulturoznawca, dziennikarz, autor opowiadań i tekstów o muzyce klasycznej)

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 12.30

pg/bch

Czytaj także

"Márai nadał piciu wina charakter sacrum"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 14:03
- Sandor Márai uważał, że picie wina to moment, kiedy człowiek zostaje sam ze sobą. Chętnie bym z nim pomilczał przy kieliszku - wyznał Tomasz Prange-Barczyński, który wziął udział w dyskusji o pisarzach, z którymi przyjemnie byłoby wypić coś mocniejszego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak smakowało wino w starożytności?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 12:47
- W literaturze z tamtych czasów niewiele jest opisów wina, ale mamy na jego temat pewne domysły - opowiadał w Dwójce Michał Bardel, autor książki "Korek czy zakrętka? Wszystko, czego chcesz się dowiedzieć o winie, tylko nie masz kogo zapytać".
rozwiń zwiń