Sztuka doświadczania nowych doznań kulinarnych

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 15:46
W audycji rozmawialiśmy z Grzegorzem Łuckim o książce "Gastrofizyka. Nowa wiedza o jedzeniu" Charlesa Spence’a traktującej o nowej dziedzinie wiedzy łączącej psychologię, neuronaukę i kuchnię.
Audio
  • Grzegorz Łucki o książce Charlesa Spence’a "Gastrofizyka. Nowa wiedza o jedzeniu" (Droga przez mąkę/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Dlaczego sok pomidorowy stanowi aż 27 proc. napojów kupowanych na pokładach samolotów? Jaki wpływ na serwowane jedzenie ma to, czy talerz jest mały, czerwony, czy okrągły? Dlaczego jemy o 35 proc. więcej w towarzystwie jednej osoby i o 75 proc. więcej w towarzystwie trzech osób?

Poszukując odpowiedzi na te i wiele innych pytań, opierając się na dwóch dekadach badań poświęconych niezwykłym związkom łączącym nasze zmysły, Charles Spence pokazuje, jak doświadczyć nowych doznań kulinarnych. Jak najpełniej wykorzystać każdy posiłek, skupiając się nie na tym, co jemy, ale przede wszystkim na tym, o czym wtedy myślimy.

W swojej książce Spence opisuje każdy zmysł i posiłek, aby przedstawić dziesiątki czynników wpływających na doznania towarzyszące jedzeniu: ciężar sztućców, umieszczenie talerza, muzyka w tle i wiele innych. Pokazuje również, jak firmy spożywcze i najlepsze restauracje na świecie wykorzystują nowoczesne technologie i jak to prawdopodobnie wpłynie na nasze jedzenie w przyszłości.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Grzegorz Łucki

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 12.30

mat. promocyjne wydawnictwa Świat Książki/mko

Czytaj także

Detoks to tylko mit? Modne diety pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 13:00
- Autor tej książki ma dość krytyczne podejście do wszelkich prawd objawionych, które dotykają nas z coraz większą intensywnością, zwłaszcza dzięki mediom społecznościowym - mówiła w Dwójce Małgorzata Minta o Anthonym Warnerze, autorze "Całej prawdy o zdrowym jedzeniu i modnych dietach".
rozwiń zwiń