Dobry zakwas pozytywnie wpłynie na mózg

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 14:34
- Zakwas to bardzo poważna sprawa. Najnowsze badania pokazują, że z zakwasem nie ma żartów - mówił w Dwójce fizyk i kucharz Grzegorz Łucki.
Audio
  • Grzegorz Łucki o tajemnicach zakwasu (Droga przez mąkę/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Monika_1

W audycji "Droga przez mąkę" w związku ze zbliżającymi się świętami rozmawialiśmy o tym, jak zrobić idealny zakwas na barszcz. Grzegorz Łucki podkreślił, że nie tylko o walory smakowe tutaj chodzi. - Zakwas to symbiotyczna kolonia, w której bytują dwa podstawowe rodzaje organizmów: drożdże oraz bakteria Lactobacillus odpowiedzialne za procesy fermentacji. Wpływ tych mikroorganizmów na mózg jest gigantyczny, a niektórzy twierdzą wręcz, że organizmy, które bytują w naszych jelitach, tak naprawdę sterują pracą naszego mózgu i tym, jak się czujemy.

W audycji rozmawialiśmy o tym, jak dbać o hodowlę mikroorganizmów w zakwasie, ale też o znaczeniu procesu fermentacji dla ludzkiej cywilizacji. Grzegorz Łucki wyjaśnił, dlaczego z perspektywy zakwasu jedzenie w restauracji nie jest najlepszym pomysłem.

***

Tytuł audycji: Drogę przez mąkę 

Prowadził:  Łukasz Modelski

Gość: Grzegorz Łucki (fizyk i kucharz) 

Data emisji: 7.12.2019

Godzina emisji: 10.00

bch

Czytaj także

Podróż po europejskich winnicach

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 21:39
Gościem "Drogi przez mąkę" był Tomasz Prange-Barczyński - autor reporterskiego przewodnika po winiarskich regionach "Europa na winnych szlakach. Od winnicy do winnicy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyróżnione "Miejsce przy królewskim stole"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 20:59
W audycji opowiadaliśmy o inicjatywie Muzeum Pałacu Jana III Sobieckiego w Wilanowie. Projekt "Miejsce przy królewskim stole" znalazł się wśród laureatów Nagród Dziedzictwa Europejskiego 2019.
rozwiń zwiń