Kulinarne fantazje w średniowiecznej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 15:13
Potrawy ze smoków, strusi, sokołów, wielorybów i pszczół. Wokół poetyckiej pomysłowości na temat jedzenia w muzyce średniowiecznej i renesansowej osnuty został najnowszy program koncertowy Ensemble Dragma. Jego liderka - Agnieszka Budzińska-Bennett - była gościem "Drogi przez mąkę".
Wokół poetyckich fantazji na temat jedzenia w muzyce średniowiecznej i renesansowej osnuty został najnowszy program koncertowy Ensemble Dragma
Wokół poetyckich fantazji na temat jedzenia w muzyce średniowiecznej i renesansowej osnuty został najnowszy program koncertowy Ensemble DragmaFoto: Shutterstock/P.Mentz

Ensemble Dragma swoją nazwę wziął od znaku nutowego, używanego dość powszechnie w późnośredniowiecznych rękopisach. W skład zespołu wchodzi troje uznanych specjalistów od muzyki średniowiecznej: Agnieszka Budzinska-Bennett, Jane Achtman i Marc Lewon. Instrumenty, jakimi się posługują, to harfa, fidel, lutnia, a także wokal - dzięki tej palecie muzycznych barw muzycy przedstawiają poruszający obraz epoki późnego średniowiecza.

***

"Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Autor audycji, Łukasz Modelski, omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Pojawiają się również recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie zaś wybrzmiewa utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór "pasujący" do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w danym odcinku cyklu. Emisja w każdą niedzielę, tylko na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Zobacz też:

Posłuchaj
25:32 Droga przez mąkę Dwójka 9 styczeń 2022 11_00_54.mp3 Agnieszka Budzińska-Bennett o jedzeniu w muzyce średniowiecznej i renesansowej (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Agnieszka Budzinska-Bennett (pedagog, liderka Ensemble Dragma)

Data emisji: 9.01.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

"Powieść o lisie". Kulinaria w wiekach średnich

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 10:40
- W porządnych japońskich serialach anime, które bardzo lubię, zazwyczaj każdy epizod zaczyna się od tego, że bohaterowie są głodni. W Opowieściach o Lisie jest dokładnie tak samo. Wszystko zaczyna się od tego, że trzeba zdobyć jedzenie, że ktoś komuś obiecał jedzenie albo ktoś kogoś chce zjeść - mówił w "Drodze przez mąkę" Łukasz Kozak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bóbr w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 16:14
Bohaterem audycji Łukasza Kozaka i Łukasza Modelskiego był bóbr - zwierzę, które w dobie średniowiecza postrzegane było zgoła inaczej niż dziś.
rozwiń zwiń