Polskie Radio
Section05
Agnieszka Budzińska-Bennett

Wydawnictwa Polskiego Radia nominowane do nagrody FRYDERYK 2023

Do tegorocznej nagrody Fryderyk 2023 w muzyce poważnej zostały nominowane cztery tytuły wydane w ubiegłym roku przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. To wydawnictwa nominowane w kategoriach: Album roku - muzyka chóralna, Album roku - muzyka dawna, Album roku - recital solowy oraz Album roku - muzyka współczesna. 
Zobacz więcej na temat:  Agencja Muzyczna Fryderyki Mikołaj Gomółka Tomasz Radziwinowicz Piotr Sałajczyk Weinberg W POLSKIM RADIU Fryderyki 2023 Chór Polskiego Radia Agnieszka Budzińska-Bennett

"Takich projektów jest na świecie bardzo mało"

- To wielki projekt. Mamy np. nagrania wszystkich kantat Bacha, co już w ogóle jest monumentalnym dokonaniem. Natomiast w Polsce uwiecznienia czegoś takiego raczej nie było - mówiła w "Wybieram Dwójkę" śpiewaczka Agnieszka Budzińska-Bennett o serii wydawniczej "Melodie na psałterz polski" z muzyką Mikołaja Gomółki. Ostatnia, piąta część projektu - zawierająca albumy nr 9 i 10 - ukazała się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia 18 listopada.
Zobacz więcej na temat:  płyta Mikołaj Gomółka Dwójka Agencja Muzyczna Jakub Kukla Agnieszka Budzińska-Bennett MUZYKA

Polskie Radio z piątą częścią "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki

Agencja Muzyczna Polskiego Radia prezentuje ostatnią, piątą część serii wydawniczej "Mikołaj Gomółka - Melodie na psałterz polski, vol. 9 & 10". Projekt wydawniczy "Melodie na psałterz polski. Opera omnia" jest pierwszym w historii fonografii kompletnym nagraniem jedynego zachowanego dzieła Mikołaja Gomółki. Rejestrowane przez prawie 3 lata, składa się z pięciu części, w każdej po dwa albumy, łącznie 10 płyt CD.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Agencja Muzyczna Chór Polskiego Radia Agnieszka Budzińska-Bennett Mikołaj Gomółka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dwójka MUZYKA

Agnieszka Budzińska-Bennett: wchodzę w dialog ze słuchaczami

- W przypadku tłumaczenia muzyki bardzo dawnej pole do spekulacji jest ogromne, musimy wiele luk wypełnić. Jestem wdzięczna, że słuchacze ufają nam. Chcą też wiedzieć, a mój ulubiony rodzaj słuchacza to ten, który szuka - mówiła w Dwójce wokalistka, instrumentalistka, badaczka muzyki średniowiecza i renesansu Agnieszka Budzińska-Bennett, założycielka i liderka międzynarodowego zespołu Peregrina.   
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Budzińska-Bennett Mikołaj Gomółka Dwójka Paweł Siwek Wielkanoc

Mikołaj Gomółka na otwarcie Festiwalu Misteria Paschalia

- Psalmy Gomółki na początku wydają się do siebie bardzo podobne – mieliśmy do czynienia z ponad 150 utworami – ale za każdym razem znajdujemy w nich coś nowego, prawie egzotycznego na forum europejskiej muzyki renesansowej - zaznaczyła w Dwójce Agnieszka Budzińska-Bennett, śpiewaczka, pianistka i muzykolog, pod kierunkiem której odbędzie się koncert otwierający Festiwal Misteria Paschalia w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Budzińska-Bennett Dwójka Paweł Siwek Misteria Paschalia Mikołaj Gomółka

Kto otrzyma Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka"?

Wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymali nominacje do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Statuetkę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio, a zwycięzcę poznamy w poniedziałek, 29 listopada wieczorem. Podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Telewizji Polskiej, zostaną wręczone również nagrody w pozostałych kategoriach, czyli: "Obraz" (nagradza kapituła TVP), "Słowo" (PAP) oraz "Idea" (rozgłośnie regionalne Polskiego Radia – Audytorium 17).
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Agnieszka Budzińska-Bennett Leszek Możdżer Józef Skrzek W POLSKIM RADIU

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Kto otrzyma statuetkę dla najlepszego muzyka?

Wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymali nominacje do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio. Kim są nominowani?
Zobacz więcej na temat:  Leszek Możdżer Józef Skrzek W POLSKIM RADIU Agnieszka Budzińska-Bennett

Agnieszka Budzińska-Bennett. Jedna "Domówka", dwie przestrzenie

- W moim własnym salonie mam pewne ograniczenia akustyczne, ponieważ jest to mieszkanie, a w Szwajcarii takie regulacje są dosyć poważnie egzekwowane. Podzieliłam więc swój występ na dwie części - mówiła w "Poranku Dwójki" artystka, która w najbliższą sobotę (6.06) zaprezentuje się w ramach cyklu kameralnych koncertów online "Domówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Szwajcaria śpiew Dwójka Paweł Siwek Agnieszka Budzińska-Bennett