Tortellini, tagliatelle, fettuccine - skomplikowane dzieje makaronów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 11:30
Każdy wie, że do carbonary nie dodaje się śmietany, a spaghetti bolognese niewiele ma wspólnego z prawdziwym ragu. Ale czy na pewno? Może wszystko, co wiemy o "tradycyjnych" włoskich makaronach, nie jest do końca prawdą? O książce "Historia makaronu w dziesięciu daniach" Luci Cesariego rozmawialiśmy w "Drodze przez mąkę" z Tessą Capponi-Borawską, italianistką.
Makarony są podstawą kuchni włoskiej
Makarony są podstawą kuchni włoskiejFoto: denio109/Shuttstock

Luca Cesari dorastał we włoskim mieście Bolonia w latach 70. XX wieku. Jako dziecko miał nieustanny kontakt z pysznymi daniami kuchni włoskiej, które były przygotowywane przez jego babcię. Pasjonat historii gastronomii. Luca Cesari bada korzenie najwybitniejszych dań pochodzących z Włoch. Stara się ustalić, w jaki sposób narodziły się uwielbiane przez Włochów tortellini czy tagliatelle alla bolognese. 

Książka "Historia makaronu w dziesięciu daniach. Od tortellini do carbonary", której autorem jest Luca Cesari, zabierze czytelnika w kulinarną podróż. W czasie lektury można dowiedzieć się między innymi, że carbonara tak naprawdę nie pochodzi z Włoch. Czytelnik może poznać również niezwykłą historię powstania fettuccine. Zostało ono po raz pierwszy przygotowane przez kucharza Alfredo di Lelio dla żony, która była w połogu.

W 2021 roku publikacja zdobyła nagrodę "Bancarella della cucina".

[opis wydawcy]

Posłuchaj
24:23 Dwójka Droga przez mąkę 5.02.2023.mp3 O książce "Historia makaronu w dziesięciu daniach" Luci Cesariego (Droga przez mąkę/Dwójka) 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Tessa Capponi-Borawska (italianistka)

Data emisji: 5.02.2023

Godzina emisji: 11.00

uk/pg

Czytaj także

Ravioli to nie tylko włoska sprawa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 13:00
Makaron to jedno z najpopularniejszych i najsmaczniejszych dań – nie tylko we Włoszech. A gdy makaron ten ma wewnątrz farsz, jest jeszcze smaczniej! Bohaterem audycji "Gorąca płyta" zostało ravioli – zazwyczaj nadziewane serem ricotta, mięsem, warzywami, a najczęściej  – szpinakiem. W programie odwiedziliśmy warszawską, specjalizującą się w ravioli restaurację, której twórcy opowiedzieli nam, co zrobić, by ta potrawa wyszła nam idealnie.
rozwiń zwiń