Kulinaria i ich znaczenie dla cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 11:30
O cywilizacyjnej roli jedzenia i picia rozmawialiśmy w "Drodze przez mąkę" z Pawłem Bravo - tłumaczem, pisarzem i publicystą.
Jadłospis wegetariański musi być odpowiednio skomponowany i bogaty przede wszystkim w zastępcze źródło żelaza jak pestki dyni, soja czy fasola
Jadłospis wegetariański musi być odpowiednio skomponowany i bogaty przede wszystkim w zastępcze źródło żelaza jak pestki dyni, soja czy fasolaFoto: shutterstock.com

Przejście na weganizm, które u Prudence nastąpiło w 2015 roku, kiedy słowo to pojawiło się w słowniku "Petit Robert" wywołało totalną wojnę kulinarną. Ran w niej zadanych nie zdołali zaleczyć przez 11 lat, a teraz ich związek miał małe szanse, by wyjść z niej cało - pisze Michel Houellebecq w swojej ostatniej powieści, zatytułowanej "Unicestwianie".

O cywilizacyjnej roli jedzenia i picia opisanej w tej książce rozmawiamy w audycji z Pawłem Bravo - tłumaczem, pisarzem i publicystą.


Posłuchaj
28:15 2023_06_25 11_01_54_PR2_Droga_przez_make.mp3 O cywilizacyjnej roli jedzenia i picia w książce "Unicestwianie" Michela Houellebecqa (Droga przez mąkę/Dwójka) 

Autor programu omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Ponadto: recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór "pasujący" do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w programie.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 25.06.2023

Godz. emisji: 11.00

mo/pg

Czytaj także

"Gotuj!" - zachęca Tomasz Kuczborski

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 11:30
Gościem najbliższej audycji z cyklu "Droga przez mąkę" będzie Tomasz Kuczborski, autor książki "Gotuj!". Emisja dziś o godz. 10.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O najlepszych polskich winach

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 11:30
O tegorocznym festiwalu i nowościach konkursu Polskie Korki, a także o zmianach w polskim winiarstwie opowiedział w "Drodze przez mąkę" Maciej Nowicki - przewodniczący jury, dziennikarz "Fermentu" i "Winicjatywy".
rozwiń zwiń