"Przewodnik filozofa po winach". Wokół książki Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 12:20
- Konserwatyzm Rogera Scrutona bardzo przejawia się w jego poglądach estetycznych, również w tym, co pisze on o winie. Mimo że jego światopogląd w wielu momentach mnie razi, to darzę tę książkę niezwykłą sympatią. Scruton to właściwie jedyny znany mi filozof, którą zajął się w ten sposób winem - mówiła w Dwójce dr Karolina Rychter z Instytutu Filozofii UW.
Audio
  • O książce "Piję, więc jestem. Przewodnik filozofa po winach" Rogera Scrutona (Droga przez mąkę/Dwójka)
Okładka książki Piję, więc jestem. Przewodnik filozofa po winach
Okładka książki "Piję, więc jestem. Przewodnik filozofa po winach"Foto: materiały prom./Tony Baggett (Shutterstock)

roger scruton 1200 eastnews.jpg
"Roger Scruton był zwolennikiem ciągłości"

Brytyjski filozof Roger Scruton zmarł 12 stycznia br. w wieku 75 lat. W 2011 roku ukazało się polskie tłumaczenie książki tego autora - "Piję, więc jestem. Przewodnik filozofa po winach".

Jak czytamy w opisie wydawcy książki, Roger Scruton był pisarzem, a także okresowym akademikiem. Karierę uniwersytecką utrudnił mu jego konserwatyzm, on sam zaś wiódł "burzliwe" jak na akademika życie: czasem w mieście, czasem w wiejskiej głuszy, to w Anglii, to w USA. Ma też zasługi dla naszej części Europy, bo w latach 80. XX wieku wspomagał w Czechach dysydentów do czasu, aż został stamtąd wydalony.

Po części o tym wszystkim jest ta książka, ale tylko marginalnie, bo przede wszystkim jest o winach, zwłaszcza francuskich, które Scruton zna jak żaden inny filozof. Czytelnik dowie się na podstawie osobistych doświadczeń autora, które wina warto pić, a które są czyhającym w supermarketach nieporozumieniem. Zapozna się z elementami filozofii wina opartej na takich wzorach, jak starożytne greckie biesiady, a także - w imię pełni wszystkich nut winnego aromatu - na filozofii miłości i Bożego daru. Na koniec otrzyma sugestie, jakie wina najlepiej pić podczas lektury określonych filozofów (pić z umiarem, chyba że się załamiemy przy Heglu). Ta chwilami przezabawna, chwilami poważna, a nawet wzniosła książka uczy na przykładzie wina czegoś istotnego: korzystania z życia w sposób godny i ze zrozumieniem.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: dr Karolina Rychter (filozofka, pisarka, publicystka)

Data emisji: 18.01.2020

Godzina emisji: 10.00

mat. promocyjne/pg/mk

Czytaj także

"Krótka historia pijaństwa". Jak alkohol zmienił bieg dziejów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 16:00
- Tytuł książki to bezpośrednia parafraza Ernsta Gombricha i jego "Krótkiej historii świata". Tu wprost jest to parodia tego znanego dziełka, które w świecie anglosaskim, ale i w Polsce, zrobiło karierę - mówił w Dwójce Aleksander Przybylski, autor "Literackiego almanachu alkoholowego".
rozwiń zwiń