Góreckiego portret w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 15:00
W "Bitej godzinie" spotkaliśmy się z Beatą Bolesławską-Lewandowską, autorką książki "Górecki. Portret w pamięci", która jest zapisem rozmów o kompozytorze z jego bliskimi, wielbicielami i krytykami.
Audio
  • Góreckiego portret w pamięci - rozmowa z Beatą Bolesławską-Lewandowską (Bita godzina/Dwójka)
Henryk Mikołaj Górecki
Henryk Mikołaj GóreckiFoto: Wikipedia domena publiczna/Szczebrzeszyński

Książka "Górecki. Portret w pamięci" Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej jest zapisem rozmów z osobami z kręgu Henryka Mikołaja Góreckiego: z jego najbliższymi (z żoną i dziećmi), ze znajomymi, uczniami, wydawcami, muzykologami, dziennikarzami, postaciami ze świata kultury itd. Z tej mozaiki wspomnień, kreślonej rozmaitymi barwami, odcieniami i blaskami, wyłania się portret Kompozytora, jakiego wcześniej nie znaliśmy. (mat. wydawnictwa PWM)

Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu - serwis specjalny>>>

W audycji rozmawialiśmy z Beatą Bolesławską-Lewandowską, autorką książki, a także wysłuchaliśmy fragmentów dźwiękowych zapisów rozmów z tej książki z Andrzejem Chłopeckim, Joanną Wnuk-Nazarową, Eugeniuszem Knapikiem i prof. Mieczysławem Tomaszewskim

Audycję "Bita godzina" przygotowała Ewa Szczecińska.

Czytaj także

Górecki "rąbał prawdę między oczy"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 22:25
- Henryk Mikołaj Górecki był bardzo prawdziwy w emocjach, często mało dyplomatyczny, ale był przy tym osobą ciepłą i wrażliwą - opowiadała w Dwójce Beata Bolesławska-Lewandowska, autorka książki "Górecki. Portret w pamięci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o "III Symfonię" Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 18:01
- Przypomnieliśmy sobie, że muzyka nie musi się ograniczać do tej najbardziej kunsztownie opracowanej sfery materiałowej, że może wyrażać coś więcej – mówiła o najbardziej znanym utworze Henryka Mikołaja Góreckiego, krytyk muzyczny Małgorzata Gąsiorowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górecki w życiu osobistym

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 22:00
- Gdy byliśmy mali, to wraz z bratem po kryjomu słuchaliśmy Beatlesów, bo tacie to by się nie spodobało - o Henryku Mikołaju Góreckim opowiadała w Dwójce jego córka Anna Górecka.
rozwiń zwiń