Anna Kwiatkowska i nowa muzyka na skrzypce

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 14:00
Posłuchaj rozmowy o specyfice pracy skrzypka zajmującego się muzyką najnowszą, a także o emocjach, jakie wyzwala muzyka nowa.
Audio
  • Anna Kwiatkowska i nowa muzyka na skrzypce (Bita godzina/Dwójka)
Anna Kwiatkowska i nowa muzyka na skrzypce
Foto: Glow Images/East News

Anna Kwiatkowska grę na skrzypcach studiowała w krakowskiej Akademii Muzycznej u Mieczysława Szlezera, lecz dla jej muzycznej kariery decydujące było spotkanie z Melisą Mellinger z zespołu muzyki nowej "Recherche".

Artystka współpracuje z najważniejszymi zespołami muzyki nowej w Europie, ma w swoim dorobku liczne premiery utworów skomponowanych specjalnie dla niej (m. in. Jagody Szmytki, Wojciecha Ziemowita Zycha, Wojtka Blecharza i Sławomira Wojciechowskiego), chętnie sięga też po skrzypcową klasykę współczesności (utwory Georga Friedricha Haasa, Eliota Cartera, Pierre’a Bouleza, Kaiji Saariaho czy Barbary Buczek). Obecnie pracuje nad swą debiutancką płytą, na której znajdą się utwory Kaiji Saariaho, Olgi Neuwirth, Barbary Buczek i Agaty Zubel.

***

Tytuł audycji: Bita godzina

Prowadzi: Ewa Szczecińska

Gość: Anna Kwiatkowska

Data emisji: 29.01.2016

Godzina emisji: 22.00

mg/mm

Czytaj także

"Muzyka Arvo Pärta nigdy nie opuściła Estonii"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 19:00
- Nie wierzyliśmy propagandzie, która twierdziła, że żebrze z rodziną na ulicy. Docierały do nas informacje i nagrania - wspominała okres emigracji kompozytora jedna z mieszkanek Tallina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jagoda Szmytka. Kompozytorka tragikomiczna

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 22:05
Jagoda Szmytka, rocznik 1982. Od najmłodszych lat była ekscentryczką i z czasem bynajmniej nie klasycznieje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kreidler: muzyka to nie tylko słuchanie dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 11:00
- Na koncercie zawsze przecież widzisz, czujesz zapachy i przede wszystkim myślisz. Interesuje mnie kształtowanie tych "niemuzycznych" elementów - wyjaśniał swoje filozofię niemiecki kompozytor-konceptualista Johannes Kreidler.
rozwiń zwiń