Stanisława Górkiewicz w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 11:00
W cyklu "Muzyczna Scena Tradycji", w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana wystąpiła znakomita skrzypaczka, uczennica Bronisławy Koniecznej "Dziadońki".
Stanisława Górkiewicz  w Studiu PR im. Władysława Szpilmana
Stanisława Górkiewicz w Studiu PR im. Władysława SzpilmanaFoto: Grzegorz Śledź / PR2


Stanisława Galica Górkiewicz wystąpiła ze swoją podhalańską muzyką w składzie: Stanisława Górkiewicz  - skrzypce prym, Zbigniew Harnik i Łukasz Górnik - skrzypce sekund, Andrzej Pietras -  basy góralskie; śpiewać będą: Anna Lassak i Kazimierz Lassak.

***

Stanisława Galica-Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej - prymistka, uczennica Bronisławy Koniecznej-Dziadońki z Bukowiny Tatrzańskiej, laureatka wielu nagród w konkursach muzyki ludowej, m.in. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym i Międzynarodowym Konkursie Kapel i Instrumentalistów w Zakopanem.

Od lat z wielką pasją zbiera i gromadzi materiały dotyczące historii regionu: publikacje, dokumenty, stare fotografie. Jest autorką artykułów, audycji radiowych o tematyce regionalnej oraz książek o Bukowinie Tatrzańskiej: "Na Bieńkowskim Wierchu w Bukowinie...” , "Kuruce - Rody bukowiańskie” , "Bukowina Tatrzańska. Czasy - Ludzie - Wydarzenia”, "Bukowina Tatrzańska - Góralskie życie”,  "Bukowina Tatrzańska - Powrót do źródeł”  czy "Krajem nieba, krajem ziemi”. W Magazynie Źródła Stanisława Galica-Górkiewicz wspominała:

Mama przy każdej okazji, przy pracy, opowiadała o dziadkach, o pradziadkach, o tym dawnym życiu. Ale do głowy mi nie przyszło żeby to starać się zapamiętać. Kiedy dorosłam i uświadomiłam sobie wartość naszego dziedzictwa, to poszłam do mamy i pytałam ją o wiele rzeczy. Pierwsza moja książka " Na Bieńkowskim Wierchu w Bukowinie..."  to są głownie opowieści mojej mamy. Jej zawdzięczam miłość i szacunek do tradycji.
Stanisława Górkiewicz jest rodowitą bukowianką. Pochodzi ze starej góralskiej rodziny Galiców. Od przeszło 30 lat aktywnie uczestniczy w działalności kulturalno-regionalnej, promując i upowszechniając podhalańską kulturę. Wielokrotnie nagrywała dla Polskiego Radia. W 2010 roku na koncercie inaugurującym  XIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja  - "Muzyka źródeł - Podhale"  wystąpiła wraz z mistrzami podhalańskiej muzyki, tańca i śpiewu: Janiną Czernik z Białego Dunajca śpiewaczką i tancerką, Józefem Pitoniem śpiewakiem i tancerzem z Kościelisk, oraz prymistami: Józefem Gąsienicą-Brzegą z Zakopanego, Henrykiem Trebunią Tutką z Poronina, Andrzejem Obrochtą- Bartusiem z Zakopanego i basistą Tadeuszem Styrczulą-Maśniakiem  z Kościelisk.

mm, pg

Czytaj także

Koncert dla Stanisława Klejnasa

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 18:00
W niedzielę 26 stycznia w cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" odbył się koncert poświęcony pamięci Stanisława Klejnasa z Raducza, wybitnego skrzypka ludowego i gawędziarza. Zobacz wideo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert dla Anny Malec i Kapeli Braci Bździuchów

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 17:00
Pamięci tych wybitnych ludowych muzyków z Roztocza poświęcone zostało kolejne spotkanie z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" zorganizowane z okazji ukazania się 28. pozycji serii płytowej "Muzyka Źródeł".
rozwiń zwiń