X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pieśni pasyjne na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 08:30
W tym roku katolicy i prawosławni przeżywają czas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych w tym samych dniach. Zapraszamy do obejrzenia koncertu pieśni pasyjnych obu tradycji, który odbył 14 kwietnia w Studiu im. Władysława Szpilmana.
Walentyna Troc, Wiera Niczyporuk i Julita Charytoniuk
Walentyna Troc, Wiera Niczyporuk i Julita CharytoniukFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W katolickich krajach Europy zachodniej tradycyjne pieśni pasyjne wykonuje się jedynie w Wielkim Tygodniu. U nas - od Środy Popielcowej po Mszę rezurekcyjną. Dlaczego? Śpiewane rozważanie Męki Pańskiej ma być – wg. ludowej teologii polskiej - najdoskonalszym i najszybszym sposobem duchowego rozwoju tych, którzy je od pierwszej do ostatniej zwrotki pobożnie odśpiewują. Pieśni wielkopostne zajmują w polskim repertuarze nabożnym miejsce szczególne także ze względu na mnogość i kunszt. Poza kilkuset utworami skodyfikowanymi w śpiewnikach, mamy też w zbiorze polskich pieśni pasyjnych drugie tyle nieskodyfikowanych i im w głównej mierze poświęcony będzie koncert w Studiu Koncertowym PR im.Wł. Szpilmana.

W koncercie zatytułowanym "Klęcząc w ogrójcu” zaśpiewają śpiewaczki kurpiowskie ze wsi Bandysie w parafii Czarnia diecezji łomżyńskiej, radomskie z Gałek Rusinowakich z parafii Rusinów diecezji radomskiej  i podlaskie z  parafii Orla diecezji warszawsko-bielskiej Kościoła Prawosławnego.

Program:

Koncert pieśni pasyjnych: Klęcząc w Ogrójcu
Wyk. Adam Strug i śpiewaczki: Maria Siwiec, Maria Pęzik, Maria Oracz, Maria Kuty, Bronisława Świder, Antonina Deptuła, Wiera Niczyporuk, Walentyna Troc i Julita Charytoniuk.

***
INFORMACJE O WYKONAWCACH:
KURPIE: Marianna Bączkowa, Władysława Dąbrowska i Bronisława Świdrowa ze wsi Bandysie to przedstawicielki pokolenia, które praktykowało dawny obyczaj śpiewaczy roku liturgicznego i obrzędowego. Pełniły funkcję weselnych czepkarek do połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, gdy praktyka owa została przez społeczność wiejską zarzucona. Śpiewy nabożne w ich rodzinnych stronach wykazują się większą żywotnością, niż świeckie. Do dnia dzisiejszego śpiewa się tam - poza śpiewnikowymi - utwory niespisane, a wykonywane jedynie w parafii Czarnia. Po śmierci Władysławy Dąbrowskiej zespół zasiliła Antonina Deptułowa, będąca kontynuatorką ich dzieła, a jednocześnie znawczynią dawnego repertuaru śpiewaczego wyniesionego z rodzinnej wsi i rodzinnego domu. Specyfiką śpiewu kurpiowskiego są archaiczne skale muzyczne, takież maniery wykonawcze i gwara, o czym przekonacie się Państwo podczas koncertu. Kurpiowszczyzna Zielona jest na polskiej mapie sztuki wokalnej miejscem wyjątkowym - dlatego do śpiewaków i śpiewaczek kurpiowskich garną się młodzi adepci śpiewu tradycyjnego dojeżdżający z innych stron Polski.
***
RADOMSKIE: Trzy Maryje ze wsi Gałki Rusinowskie - Oraczowa, Pęzikowa i Siwcowa - praktykują świeckie i nabożne pieśni swojej wsi od najwcześniejszego dzieciństwa. Rozległości repertuarowe tworzonego przez Panie zespołu bez przesady można określić jako dziewiętnastowieczne. Z równą swadą poczynają sobie z gigantycznym repertuarem świeckim (pieśni niewieście, obrzędowe, do tańca, frywolne), jak i z nabożnym. Charakterystyczne dla tej okolicy rytmy mazurkowe odcisnęły swoje piętno także na pieśniach wielkopostnych. Owo zderzenie daje bardzo ciekawy efekt w postaci dość skocznych utworów pasyjnych, co na Mazowszu jest ewenementem. Okolica, z której panie pochodzą to zagłębie muzykanckie i śpiewacze południowego Mazowsza. To tam, mimo upływającego czasu, przetrwały dawne praktyki instrumentalne i wokalne w formie o jakiej w innych regionach Polski dawno zapomniano. Do Gałek Rusinowskich - i do pobliskich Przystałowic - pielgrzymują pochodzący z miasta muzykanci młodszego pokolenia, zafascynowani pięknem i żywotnością muzyki radomskiego interioru.
***
PODLASIE: Wiera Niczyporuk (ur. 1940 r.), Walentyna Troc (ur. 1953 r.)  z zespołu "Maliniki " z Malinnik. Wiera Niczyporuk jest liderką zespołu śpiewaczego „Malinki” z Malinnik, istniejącego od 1998 roku.  Zespół występuje na regionalnych i ogólnopolskich przeglądach, takich jak: Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego, Sejmik Teatrów Wiejskich w Stoczku Łukowskim, Festiwal Teatrów Wiejskich, Dożynki Wojewódzkie, Konkurs „Piosenka białoruska”, gminne imprezy plenerowe. Zespół kultywuje miejscowy folklor śpiewając pieśni charakterystyczne dla wsi Malinniki i przedstawia stare, prawie zapomniane już obrzędy związane z chrzcinami, dożynkami i innymi uroczystościami. Malinki najczęściej pokazują obrzęd żniwny (tzw. perepelycia), weselny, „toczenie korowaja” (związany z dniem św. Jerzego), odwiedki (pierwsze odwiedziny nowonarodzonego dziecka), „kwaszenie kapusty”. Przygotowaniem wszystkich widowisk obrzędowych zajmuje się Wiera Niczyporuk. Dba o to, by wszystkie pieśni były wykonywane w lokalnym dialekcie (przez językoznawców zaliczanych do gwary o cechach ukraińskich). W 2010 roku podczas II Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Białostockim Muzeum Wsi talent Wiery Niczyporuk został zauważony przez  jury. Została nominowana do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. W czerwcu b.r. zdobyła tam III miejsce w kategorii solista śpiewak. Wiera Niczyporuk uczyła pieśni z Malinnik w ramach „Warsztatów pieśni północnego Podlasia” („Szkoła Mistrzów Tradycji”, 2012 r.). Zespół Malinki można usłyszeć m.in. na płytach „Ohulki dla Hanulki”(Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, 2011) , „Malinki”(GOK Orla, 2013) oraz na płycie pod tytułem „Ludowe pieśni religijne z Podlasia” (Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia, 2013).
***
Julita Charytoniuk – śpiewaczka młodego pokolenia, etnografka.  Dokumentuje pieśni podlaskie, jednocześnie ucząc się ich bezpośrednio od wiejskich wykonawców, których również zaprasza do współpracy przy warsztatach i nagrywaniu płyt ("Pieśni z Kożyna", "Ludowe pieśni religijne z Podlasia" - wyd. Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia). Współpracuje ze Stowarzyszeniem Krusznia przy projektach edukacyjnych i badawczych. Liderka grupy Południce.  Śpiewa w spektaklu "Olmany Interludium" opartym na pieśniach z Polesia.

***

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zegar bije" - zobacz koncert Jacka Hałasa

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 15:54
Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego koncertu pieśni "ku przestrodze, zadumie i pokrzepieniu wyśpiewanych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monodia Polska: koncert pieśni pasyjnych - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 17:00
Na "Muzycznej Scenie Tradycji" gościł zespół praktykujący polskie pieśni religijne i świeckie, w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga na północno-wschodnim Mazowszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert dla Anny Malec i Kapeli Braci Bździuchów

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 17:00
Pamięci tych wybitnych ludowych muzyków z Roztocza poświęcone zostało kolejne spotkanie z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" zorganizowane z okazji ukazania się 28. pozycji serii płytowej "Muzyka Źródeł".
rozwiń zwiń